„Akvilos“ popieriaus dirbtuvės intelekto negalią turintiems žmonėms tapo antraisiais namais

31 metų Mindaugas nuo praėjusių metų spalio lanko Garliavoje VšĮ Socialinės terapijos namų „Akvila“ įkurtas Popieriaus dirbtuves, kur gaminami sąsiuviniai Valdorfo mokykloms.

Jaunas vyras dirbtuves vadina savo antraisiais namais ir džiaugiasi, kad pagaliau gali dirbti kartu su kitais. Dirbtuves lanko 10 intelekto negalią turinčių žmonių. Jų darbas – perlenkti, suskaičiuoti ir tvarkingai sudėti popieriaus lapus, uždėti viršelį, viską kruopščiai susegti. Kiekvienas lankytojas per mėnesį gauna 38 eurų kompensaciją, o indėlis į dirbtuvių veiklą priklauso nuo jo galimybių.

Mindaugas sako, kad turint negalią darbą susirasti sunku. Kai buvo jaunesnis, padėjo tėvui – kartu su juo važinėdavo po Lietuvą ir įrenginėjo kaminus. Tėvui mirus tikėjosi susirasti darbą, nes turėjo skardininko, suvirintojo patirties. Užsiregistravo į tuometę Darbo biržą, bet pasiūlymų nesulaukė: „Darbdaviai žadėdavo paskambinti, bet telefonas tylėjo.“

Pradėjęs lankyti dirbtuves, Mindaugas turėjo daug ko išmokti, o dabar jam viskas sekasi lengvai. „Jis imlus, protingas, turi gerą atmintį“, – vyrą giria socialinio darbuotojo padėjėja Dalia Tamulionytė-Krilavičienė. – Netrukus prasidėjo karantinas, teko bendrauti per internetą. Jau mėnesį jis vėl lankosi dirbtuvėse, ir per tą laiką išmoko tiek, kiek kiti beveik per metus. Dabar jis jau net mokosi susegtus sąsiuvinius apipjaustyti su giljotina – šios operacijos iki šiol nebuvome patikėję niekam.“

Gerų žodžių Mindaugui negaili ir Popieriaus dirbtuvių rinkodaros vadovė, viena iš „Akvilos“ įkūrėjų Jolita Čilvinaitė: „Mindaugas yra vienintelis mūsų lankytojas, kuris su žmona gyvena savarankiškai. Jis ir kitiems rodo pavyzdį, kad galima pačiam susitvarkyti savo gyvenimą ir buitį.“

  1. Čilvinaitė pasakoja, kad idėja įkurti socialines dirbtuves kilo prieš keletą metų. Socialinės terapijos namai „Akvila“ priklauso pasauliniam organizacijų tinklui, kurio veikla paremta antroposofinės socialinės terapijos principais, akcentuojančiais ne žmogaus negalią, o jo stiprybes, galimybes, žmogiškąjį orumą. Šiame tinkle yra apie 140 Camphill organizacijų, dirbančių su intelekto negalią turinčiais žmonėmis.

„Mūsų įstaiga yra Šiaurės šalių Camphill asociacijos narė, tad esame aplankę daugelį asociacijai priklausančių organizacijų. Dvi iš jų yra įkūrusios popieriaus dirbtuves, kurios sėkmingai bendradarbiauja su Valdorfo mokyklomis, nes Camphill organizacijų ir Valdorfo mokyklų veikla remiasi tuo pačiu idėjiniu antroposofijos pagrindu“, – pasakoja J. Čilvinaitė.

Jai kilo idėja tokias dirbtuves įkurti ir Lietuvoje – juk šalyje jau veikia 6 Valdorfo mokyklos, tokios pedagogikos poreikis auga. Vis dėlto šią idėją teko kišti į stalčių, nes reikalingos įrangos kainos įstaigai nebuvo įkandamos.

Galimybė įgyvendinti svajonę atsirado įsivažiavus Institucinės globos įstaigų pertvarkos procesui. „Akvila“ parengė ir laimėjo du projektus – vienas skirtas socialinėms dirbtuvėms reikalingoms patalpoms ir įrangai įsigyti, o kitas, parengtas pagal projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“, orientuotas į minkštąją dalį – gautas finansavimas darbuotojų atlyginimams, lankytojų stipendijoms ir kt.

Pasak J. Čilvinaitės, iš pradžių visiems teko mokytis: dirbtuvių meistrė studijavo sąsiuvinių surišimo technologiją, lankytojai, padedami socialinės darbuotojos ir socialinio darbuotojo padėjėjos, lavino savo gebėjimus ir pratinosi prie taisyklių.

„Pradėjom nuo taisyklės, kad rankos visada turi būti švarios, nes dirbame su baltu popieriumi, – pasakoja rinkodaros vadovė. – Nustatėme taisyklę: 45 minutes dirbam, po to 15 minučių ilsimės. Niekada nedirbusiems žmonėms iki tokios tvarkos teko nueiti ilgą kelią – iš pradžių kai kurie jau po 10 minučių netekdavo kantrybės. Nemažai laiko reikėjo ir įsigilinti į technologinį procesą.“

Jau nuo praėjusių metų rugsėjo dvi Kaune ir Klaipėdoje įsikūrusios Valdorfo mokyklos naudoja tik „Akvilos“ dirbtuvių pagamintus sąsiuvinius, kitos jų užsisakė norėdamos išbandyti.

„Tai – specifinio formato sąsiuviniai, – aiškina rinkodaros vadovė. – Mokyklos juos dažniausiai užsakydavo spaustuvėse, bet jos priima tik didelius užsakymus, o mes galim pagaminti net ir nedidelį kiekį – 10 ar 15 pagal individualius mokyklos poreikius. Tiesa, mūsų sąsiuvinių kaina šiek tiek didesnė, bet galim įgyvendinti bet kokią užgaidą.“

Jolita neabejoja, kad dirbtuvėms darbo netruks: užmegzti ryšiai su visomis Lietuvoje įkurtomis Valdorfo mokyklomis, yra ir kitų, naudojančių Valdorfo mokyklos elementus. „Tikim, kad galėsim pagaminti 15–20 tūkst. sąsiuvinių per metus“, – sako J. Čilvinaitė.

Be to, dirbtuvės pamažu plečia asortimentą – čia gaminamos užrašų knygutės, bloknotai, proginiai atvirukai, ši produkcija siūloma įmonėms. „Planuojame eiti į masinę rinką – tikimės užmegzti socialinę partnerystę su vienu iš prekybos tinklų. Šiuo metu kuriame prekės ženklą, orientuotą į pirkėjus, kuriems svarbi socialinės atsakomybės idėja“, – apie ruošiamą staigmeną pasakoja rinkodaros vadovė.

J.Čilvinaitė taip pat dalijasi vasaros planais – Popieriaus dirbtuvės turėtų persikelti į naujas patalpas. Greitai baigsis patalpų įsigijimo viešųjų pirkimų procedūros, beliks nusipirkti įrangą. „Tikimės, kad baigiantis vasarai jau galėsim dirbti erdviose, patogiose patalpose, kur bus gamybos ir poilsio zonos, kabinetai.“

Jolita pasakoja ir apie tolimesnius planus: norėtų, kad pasibaigus projektui dirbtuvių veikla išaugtų į socialinį verslą – galbūt kartu su lankytojais būtų galima įsteigti mažąją bendriją. Dirbtuvių veikla galėtų keistis, adaptuotis prie rinkos sąlygų.

„Pasižiūrėsim, kur gyvenimas mus nuves, bet labai tikimės, kad mūsų dirbtuvių dalyviai taps aktyviais šio būsimo socialinio verslo veikėjais“, – sako rinkodaros vadovė.

Teksto autorius: Sigita Inčiūrienė

VšĮ Socialinės terapijos namų „Akvila“ archyvo nuotr.

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos