A.Tamonienė: dalyvaujamasis biudžetas suteikia galimybę būti išgirstiems

Kauno rajono savivaldybė Dalyvaujamojo biudžeto priemonę įgyvendinti pradėjo pernai. Kas, palyginti su pernai, keičiasi šiemet? Į ką turėtų atkreipti dėmesį teikiantys idėjas. Kas jas gali teikti? Į šiuos ir kitus „Kauno dienos“ klausimus atsakė Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjo pavaduotoja Asta Tamonienė.

– Kuo šis finansinis instrumentas skiriasi nuo kitų?

– Dalyvaujamojo biudžeto išskirtinumas užšifruotas jo pavadinime. Tai priemonė, į kurios įgyvendinimą tiesiogiai įsitraukia ne tik savivaldybė, bet ir gyventojai. Kauno rajono gyventojai teikia konkrečias idėjas, kaip pagerinti ar pagražinti viešąsias erdves, vėliau balsuoja ir bendrai priima sprendimą, kurios idėjos bus įgyvendinamos, savivaldybė laimėjusias idėjas įsipareigoja įgyvendinti – visa tai telpa pagrindiniame šios priemonės šūkyje „Dalyvauk!“.

– Kodėl ši priemonė dar nėra labai populiari Lietuvoje?

– Dalyvaujamojo biudžeto priemonė Lietuvoje tampa vis populiaresnė, 2020 m. duomenimis priemonę įgyvendino 15 Lietuvos savivaldybių, 2021 m. – 22 savivaldybės. Tai rodo, kad kasmet vis daugiau savivaldų nori įtraukti savo gyventojus į sprendimų priėmimą.

Viena iš priežasčių, kodėl gyventojų susidomėjimas ir įsitraukimas į Dalyvaujamojo biudžeto priemonės įgyvendinimą vis dar nėra toks didelis kaip užsienio šalyse, yra ta, jog žmonėms galbūt trūksta informacijos ir gerųjų pavyzdžių. Viskas yra nauja, nėra susiformavusi tradicija gyventojams tiesiogiai įsitraukti į sprendimų priėmimą.

Šiemet Kauno rajono savivaldybėje Dalyvaujamąjį biudžetą įgyvendinsime antrą kartą. Siekdami kuo plačiau paskleisti žinią, seniūnijose išplatinome skelbimus, padalinome informacinius lankstinukus. Remdamiesi praėjusių metų patirtimi, nusprendėme įtraukti papildomus informacijos sklaidos kanalus, tai paskatino sukurti „KRS BONUS“ puslapį socialiniame tinkle Facebook. Čia skelbiame informaciją, susijusią ne tik su Dalyvaujamuoju biudžetu, bet ir kitomis galimybėmis rajono bendruomenėms ir NVO įsitraukti į projektines veiklas, iniciatyvas, dalinamės aktualia skyriaus kuruojamų sričių informacija. Tikimės, kad visa tai padės pasiekti atokiausius rajono kampelius ir paskatins gyventojus įsitraukti.

– Kodėl verta būti aktyviems ir siūlyti idėjas?

– Mūsų gyventojai visuomet turi pasiūlymų, kaip būtų galima atnaujinti ar sukurti laisvalaikio erdves įvairiose rajono seniūnijose, būtent Dalyvaujamasis biudžetas suteikia galimybę būti išgirstiems. Ši priemonė leidžia kartu su savivaldybe spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo ir realizuoti savo sumanymus.

Noriu akcentuoti, kad idėjas nebūtinai reikia teikti tai seniūnijai, kurioje gyvena pareiškėjas. Labai skatiname žmones pažvelgti į šią priemonę plačiau ir teikti pasiūlymus viešosioms erdvėms, nepriklausomai nuo to, kuriose seniūnijose jos yra. Pagrindinis mūsų noras, kad žmonės nevaržytų savo kūrybiškumo, laukiame įdomių ir originalių pasiūlymų.

– Pernai KRS biudžete DB buvo numatyta 50 tūkst., eurų. Ar šiemet finansavimas keitėsi?

– Šiemet Dalyvaujamojo biudžeto priemonei įgyvendinti Kauno rajono savivaldybė skyrė 100 tūkst. eurų. Šią sumą išdalinsime net keliems projektams, nes viena iš naujovių šiais metais – trys projektų idėjų kategorijos: didelės apimties (iki 50 tūkst. eurų), vidutinės apimties (iki 20 tūkst. eurų) ir mažos apimties (iki 10 tūkst. eurų). Tikimės kad tai paskatins teikti įvairios apimties projektus.

– Galbūt yra ir kitų pokyčių priemonėje?

– Pasikeitė pareiškėjų amžiaus ribos, idėjas gali teikti ne jaunesni nei 18 metų asmenys (gyvenamąją vietą deklaravę Kauno rajone). Idėją turi palaikyti 10 seniūnijos, kurios viešajai erdvei siūloma idėja, gyventojų (praėjusiais metais reikėjo surinkti 25 parašus).

Projektų idėjas gyventojai kviečiami teikti užpildant elektroninę paraiškos formą tinklalapyje dalyvauk.krs.lt

Skirtingai nei pernai, šiemet esame iš anksto atrinkę 65 viešąsias erdves, kurioms galima teikti pasiūlymus. Džiugu, kad priemonei pateiktos viešosios erdvės apima net ir labiausiai nutolusias seniūnijas, tai puiki galimybė joms sulaukti daugiau dėmesio ir įsitraukti.

– Kovo 7 d. prasidėjo projektinių idėjų siūlymo etapas. Ar aktyviai teikiamos idėjos? Iki kada galima tai daryti ir kokie pagrindiniai reikalavimai?

– Projektų idėjų kol kas dar nesulaukėme, tačiau džiaugiamės, kad gyventojai aktyviai konsultuojasi. Esame dėkingi Kauno rajone veikiančioms bendruomeninėms ir nevyriausybinėms organizacijoms, kurios aktyviai dalinasi mūsų informacija, susidomėjimas tikrai didelis. Idėjų teikimas truks beveik mėnesį, jų lauksime iki balandžio 3 d.

Be anksčiau išvardintų reikalavimų, galima išskirti dar ir šiuos – idėjos turi būti nekomercinės paskirties, skirtos gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, projekto idėjos sprendiniai neturi prieštarauti toje teritorijoje galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams, jau patvirtintiems projektų sprendiniams, netrukdyti esamiems inžineriniams tinklams ir komunikacijų sistemų eksploatavimui.

Svarbu akcentuoti, kad gyventojai visada gali konsultuotis dėl jų idėjos atitikimo reikalavimams. Šiais metais, stengsimės jiems padėti kuriant vizualizacijas, kad jų idėja būtų kuo aiškiau ir patraukliau pateikta viso rajono gyventojų balsavimui.

– Kokia tolimesnė priemonės eiga, kada ir kaip bus išaiškintas laimėtojas?

– Balandžio 3 d. pasibaigus projektų idėjų teikimui, vertinimo komisija pradės idėjų vertinimą, t. y. patikrins ar idėja atitinka visus anksčiau paminėtus reikalavimus. Visos reikalavimus atitikusios idėjos bus pateiktos viešam balsavimui, numatoma, kad balsavimas už projektų idėjas prasidės gegužės 17 d. ir truks 2 savaites. Laimėjusias projektų idėjas paskelbsime birželio viduryje. Informaciją apie Dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimo etapus gyventojai gali rasti dalyvauk.krs.lt tinklapyje, sekti naujienas socialiniuose tinkluose arba susisiekti su priemonę kuruojančiais specialistais, kurie mielai patikslins ir pateiks visą reikiamą informaciją.

– Koks pernykščio laimėjimo rezultatas, kas nuveikta arba kas ruošiamasi padaryti ir iki kada?

– Praėjusiais metais laimėjo gyventojo idėja – „Rekreacinė zona ir sveikatingumo takas Kauno tvirtovės III forte“. Pateikta idėja prasminga ir graži. Numatoma įrengti sveikatingumo taką, aikšteles atokvėpiui, sutvarkyti aplinką, tačiau tai išskirtinė teritorija ir numatomas veiklas reikia suderinti su įvairiomis įstaigomis, todėl šie metai yra paruošiamieji ir pagrindinis dėmesys tenka dokumentams rengti. Tikimės, kad parengus dokumentus, idėjos įgyvendinimo darbai ilgai netruks, numatoma galutinį rezultatą visuomenei parodyti iki kitų metų vidurio.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

Šio straipsnio publikuoti be „Kauno dienos“ leidimo negalima

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos