Pakaunėje daugėja parkų, gražėja viešosios erdvės

Vis ilgėjant ir šiltėjant saulės spinduliams, pakaunės seniūnijos sukruto gražinti viešas erdves: sodinti medelius, dekoratyvinius krūmus ir gėles. Netrukus nužiugins ir du nauji parkai.

Visa tai daroma pagal Kauno rajono savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją (SAARS) programą, kuriai šiemet skirta per 72 tūkst. eurų, įsitraukus socialiai atsakingoms įmonėms ir aktyvioms bendruomenėms.

Artėja finišas

Prie Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos verda darbai. Tai nebe pirmus metus besitęsiantis projektas, kurio metu buvęs obelų sodas tampa parku bendruomenės poreikiams tenkinti. Iškirtus senus medžius, pirmiausia erdvę prieš gimnaziją papuošė šeši medžio drožėjų sukurti suoliukai, skirti istorinėms asmenybėms, simboliams, datoms: Barborai Radvilaitei ir Žygimantui Augustui, Karmėlavoje dirbusiam etnografui Baliui Buračui, miestelio herbui, popiežiui Jonui Pauliui II, vizito Lietuvoje metu aplankiusiam ir Karmėlavą, pro čia ėjusiam Peterburgo–Varšuvos traktui ir antrajai Lietuvos religijai – krepšiniui.

Tęsiant suplanuotus sumanymus, parke įrengta stacionari šachmatų lenta, sūpynės vaikams, vaikščiojimo takai, suoliukai, parko šviestuvai, žalieji plotai, pakyla renginiams organizuoti, pasodinta miltuotųjų šermukšnių ir didžialapių liepų.

„Neseniai pasodinome dešimt sakurų, klevų, gulsčiųjų kaulenių, magnolijų ir kalninių pušų“, – vis gražėjančia erdve ir artėjančiu projekto finišu džiaugėsi Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos direktorė Rima Kuktienė.

Garliavos apylinkių seniūnija šiemet taip pat tęsia parkelio Teleičių kaime, Vasario 16-osios gatvėje, prie daugiabučių namų įrengimo darbus. Projektuojant daugiabučius, visuomenės poreikiams buvo paliktas maždaug 40 a sklypas.

Seniūnas Eimuntas Raugevičius sakė, kad erdvė poilsiui nuo takų ir jų apšvietimo pradėta rengti pernai. „Šiemet darbus tęsiame. Pasodinome medelių: eglaičių, juodųjų pušų, krūmelių – iš viso apie 30 sodinukų, dar reikia pasėti žolę“, – darbus vardijo E. Raugevičius.

Vėliau parkelyje prie Teleičių kaimo, Vasario 16-osios gatvės daugiabučių, dar ketinama pastatyti aštuonis gelžbetonio suoliukus, šiukšliadėžių.

Stovus gamina seniūnas

„Įsigijome sodinukų, gavome gėlių. Sodinukus padalijome visiems kaimams, kad jie galėtų papuošti bendras viešas erdves“, – pasakojo Babtų seniūnas Gediminas Pupinis.

Seniūnas pasidžiaugė, kad, gražinant Babtų seniūniją, nuošalyje neliko bendruomenė ir čia veikiančios įmonės: gėlių daigelių skyrė Vaidos Stonkuvienės gėlininkystės ūkio padalinys, patarimais ir darbais daug prisideda bendruomenės narė Edita Dambrauskienė. „Bendrovė „Salpronė“ ir ūkininkas Juozas Staliūnas nupirko vamzdžių, iš kurių aš pats pagaminsiu stovus gėlėms“, – šypsojosi G. Pupinis.

Puošiasi ir kitos seniūnijos

Samylų seniūnijoje spalvingesni taps du objektai. „Vieną projektą jau baigiame įgyvendinti, o prie kito dirbsime, kai atveš reikalingų medžiagų gėlynui“, – sakė seniūnė Jolita Petkauskė.

Vaišvydavoje, Miškininkų gatvėje, Kauno rajono savivaldybei įrengus naują pėsčiųjų ir dviračių taką ir jį apšvietus, liko paskutiniai projekto potėpiai – apželdinimo darbai. Žaliojoje zonoje sodinami dekoratyviniai paprastieji klevai, o aplink suolelius – dekoratyviniai krūmeliai.

Samylų seniūnė patikslino, kad antrojo projekto pradžia priklausys ne tik nuo trūkstamų medžiagų gavimo datos, bet nuo statybininkų, modernizuojančių Šlienavos pagrindinę mokyklą. Mat prie šios ugdymo įstaigos ketinama atnaujinti gėlyną. „Esame užsakę modernų metalinį bortą, kuris įrėmins gėlyną. Jį atnaujinant planuojame pasodinti šešiolika raugerškių. Darbų pradžią derinsime su statybininkais – jei jų darbai nesikirs su mūsų planais, birželio viduryje gėlyną atnaujinti užbaigsime“, – šypsojosi J. Petkauskė.

Batniavos seniūnas Šarūnas Pikelis informavo, kad pratęsė pernai pradėtą obelaičių sodinimą, o didesnius klevus, kad iš karto būtų geras vaizdas, sodina Mokyklos ir Darbininkų gatvėse ir aktyvaus laisvalaikio parke.

Atsodina nudžiūvusius

100 metų nuo nepriklausomos Lietuvos Respublikos paskelbimo sukakčiai įprasminti 2018 m. Giraitės kaime, Topolių gatvėje, pasodinta 100 liepų alėja. Užliedžių seniūnas Irmantas Šumskas apgailestavo, kad dalis medelių neprigijo, tad vietoj nudžiūvusių šiemet pasodintos 28 naujos liepaitės.

I.Šumskas pasakojo, kad Giraitėje taip pat planuojama atnaujinti esamą parką, apie tai paskelbus viešojoje erdvėje, laukiama gyventojų pasiūlymų. „Kai jau turėsime šią informaciją, samdysime specialistus, kad jie parką suprojektuotų pagal gyventojų poreikius“, – sakė Užliedžių seniūnas. Parką Giraitėje Kauno rajono savivaldybė neseniai perėmė iš LSMU.

Kitas, mažesnis, parkas yra Užliedžiuose, čia jau anksčiau įrengtos sūpynės vaikams, petankės, lauko stalo teniso aikštelės, takeliai, pastatyta gėlių vazonų, tad dabar tereikia prižiūrėti tai, kas jau yra.

Neprigijusius medelius šiemet teko atsodinti ir Čekiškėje. „Pernai sodinome labai daug tujų: prie Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos, šalia automobilių stovėjimo aikštelės prie Čekiškės kapinių, o šiemet – prie Liučiūnų laisvalaikio salės“, – vardijo seniūnas Mečislovas Zavedskas.

Čekiškėje, Jaunimo ir Naujosios gatvių sankryžoje, jau anksčiau įrengti treniruokliai suaugusiesiems. Neseniai bendruomenės centras laimėjo finansavimą vaikų žaidimo aikštelei įrengti. Pastačius sūpynes ir karstykles mažiesiems, visa ši teritorija bus aprėminta ir nuo gatvių atskirta tujomis.

Neveronių seniūnija, pasak seniūnės Aldonos Petkevičienės, SAARS lėšų šiemet negavo, bet jų tikisi rudeniop, panašiu metu viliasi ir palankaus sprendimo Kauno rajono Vietos veiklos grupei teiktam projektui poilsio zonai įrengti prie Neveronių tvenkinio. „Labai tikime, kad gausime paramą. Pernai pasodinome kalninių pušų, himalajinių beržų, tikiuosi, kad darbus tęsime ir šiemet. Smagu, kad poilsio zonos įrengimo idėjai neabejinga bendruomenė, aktyviai dalyvavusi medelių sodinimo talkoje“, – sakė A. Petkevičienė.

Stabdo brangstanti priežiūra

Danutė Glinskienė teigė, kad šiemet toliau tęsiami aplinkos gražinimo darbai prie Taurakiemio seniūnijos administracinio pastato. „Norisi ko nors gyvo ir žydinčio, kuriančio gerą nuotaiką“, – patikino pašnekovė.

Seniūnė sakė turinti nemažai aplinkos gražinimo idėjų, tačiau jų įgyvendinti neskuba. „Žydinčių gėlių priežiūra reikalauja nemažai laiko, ypač jei vasara karšta ir sausringa. Būtų gražu gėlyną įrengti autobusų apsisukimo vietoje, bet pagalvoju ir sustoju. Tokias idėjas verta realizuoti ten, kur šalia yra vandentiekis“, – įsitikinusi D. Glinskienė.

Taurakiemio seniūnei antrino ir Zapyškio seniūnas Sigitas Imbrasas. „Gėlių priežiūra brangsta, todėl galvojame investuoti į vazonus, kuriuose augančius augalus laistyti reikia rečiau“, – sakė S. Imbrasas.

Iš gėlių suformuoti medžiai vėl džiugins posūkyje į Muziejaus gatvę ir prie autobusų stotelės, planuojama papuošti Šviesos ir Bažnyčios gatves. „Žinoma, daugiausia dėmesio bus skiriamas Muziejaus gatvei, kurorto teritorijai“, – pabrėžė Zapyškio seniūnas.

Kauno rajono savivaldybė planuoja renovuoti pagrindinę Zapyškio gatvę – atnaujinti šaligatvius ir apšvietimo stulpus. „Šioje gatvėje ateityje pastatysime vazonus su talpyklomis vandeniui“, – sakė Zapyškio seniūnas ir džiaugėsi ilgamečiu bendradarbiavimu su seniūnijoje esančio gėlių ūkio savininku Simu Zarecku, kuris padeda įsigyti gėlių, pataria, kaip jas komponuoti.

„Žydinčios Lietuvos“ žiedai

Pasak Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėjos Jurgitos Rakauskaitės, dar šešios pakaunės vietovės šiemet gražesnės ir spalvingesnės taps įgyvendinus Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtros ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Žydinti Lietuva“.

Jį įgyvendins Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupė (VVG) kartu su aštuoniais partneriais: Kauno rajono, Alytaus rajono, Prienų rajono, Raseinių rajono, Kėdainių rajono, Jonavos rajono, Širvintų rajono ir Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupėmis.

Kauno rajono VVG sudaryta komisija vasario 26 d. įvertino pateiktas paraiškas ir nustatė konkurso laimėtojus. Jais tapo laisvalaikio centras „Genuja“, Karmėlavos seniūnijos bendruomenės centras „Židinys“, Ežerėlio bendruomenės centras, Pagynės bendruomenės centras, Domeikavos kaimo bendruomenės centras ir Ringaudų bendruomenės centras.

Konkurse nugalėtojos birželį dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse, susipažins su dizaino, kraštotvarkos pagrindais ir sukomponuos gėlių kompozicijas, kuriomis bus papuoštos šių bendruomenių viešos erdvės. „Visos išlaidos mokymams, gėlėms, visoms reikalingoms priemonėms, transportui bus padengtos iš projekto lėšų. Šios bendruomenės prisiėmė atsakomybę prižiūrėti šias viešas erdves, kurios bus papuoštos žydinčiomis gėlėmis“, – sakė J. Rakauskaitė.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos