Daugiabučių gyventojus pakaunėje renovacijos nauda įtikinėti nebereikia

Per pusę sumažėję mokesčiai už šildymą, pasikeitusi namo išvaizda, pagerėjusi gyvenimo kokybė ir pakilusi būsto vertė. Tokius pliusus įvardija renovuotų daugiabučių namų gyventojai. Pakaunėje jau 49 renovuoti daugiabučiai, dar 5 artėja link pabaigtuvių.

Renovacijos procesas Kauno rajono savivaldybei atnešė kelis iškalbingus pokyčius – Garliavoje yra daugiabutis – čempionas, kuriam po atnaujinimo pavyksta sutaupyti apie 68 proc. šilumos energijos, taip pat namų, pasiekusių B klasę ir įspūdingą estetinį vaizdą. Pavyzdžiui, Ežerėlyje puikiai atnaujintas dviejų aukštų namas su gražia mansarda. Tai gražus, netipinis renovacijos pavyzdys, kuriuo seka ir kiti netipinės architektūros namai.

Tas pats Ežerėlis tapo ir kvartalinės renovacijos pionieriumi. „Galime tik pasidžiaugti  Ežerėlio daugiabučių namų  renovacija bei kiemų, šaligatvių, vaikų žaidimo aikštelės atnaujinimu ir kaip pavyzdį pateikti kitiems. Tai –  Kauno rajono savivaldybės administracijos, Ežerėlio seniūnijos ir UAB Komunalinių paslaugų centro (KPC) bendras darbas. Tikiuosi, tokiu pat puikiu pavyzdžiu netrukus taps Liepų gatvė Garliavoje, kur daugiabučių namų renovacija taip pat eina į pabaigą“, – sakė Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Rikteris.

Projektai – skirtingose stadijose

Šiuo metu KPC intensyviai dirba su 24 daugiabučių namų renovacijos projektais, jie yra skirtingose stadijose. „Septyniuose  namuose statybos rangos darbai jau užbaigti, devyniuose – vyksta, 5 daugiabučiams renovuoti bus perkami ir rengiami techniniai darbo projektai,  o likusiems bus perkami statybos darbai“, –  sakė KPC direktoriaus pavaduotojas Saulius Saliklis.

Visiems šiems projektams valstybės parama  rangos darbams sumažėjusi iki 30 proc., bet visą dokumentaciją –  investicinį projektą, techninį darbo projektą ir jo ekspertizę, techninę priežiūrą, administravimo išlaidas –  100 proc. apmoka Būsto energijos taupymo agentūra (BETA).

„Be to, visiems pripažintiems socialiai remtiniems butų savininkams 100 proc. dengiamas tenkantis kredito mokėjimas ir palūkanos kas mėnesį. Lengvatinis kreditas duodamas 20 metų su 3 proc. palūkanomis pirmus 5 metus, vėliau palūkanos gali kisti pagal EURIBOR (angl. Euro Interbank Offered Rate – euro tarpbankinės rinkos palūkanų norma –  red. pastaba)“, – patikslino KPC direktoriaus pavaduotojas.

Planuojama renovuoti 4 daugiabučius

Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas „Kauno dienai“ sakė, jog šiuo metu yra ruošiamas 8 kvietimas su tokiomis pačiomis finansavimo sąlygomis.  Kol kas numatyta renovuoti 4 daugiabučius namus, tačiau šis skaičius dar gali keistis. „Gyventojai, matydami kaimynystėje atnaujintus namus, bendraudami su juose  gyvenančiais kaimynais, mato naudą ir lengviau patiki renovacija“, – tvirtino M.Rikteris.

KPC direktoriaus pavaduotojas patvirtino: 2013 metais, prasidėjus daugiabučių namų renovacijai, buvo labai sunku įtikinti gyventojus ryžtis šiam žingsniui. „Tuo metu visoje Lietuvoje tokių projektų dar buvo nedaug atlikta, neturėjome galimybės kur nors netoliese parodyti atnaujintų namų pavyzdžių. Žmonių pasitikėjimas buvo žemas, per susirinkimus jie išsakydavo daug įtarimų dėl neskaidrių pirkimų ar rangovų nepatikimumo. Visi kalbėjo, kad bijo būti apgauti, kad namo renovacija daug kainuos“, – pasakojo S.Saliklis.

Pirmieji išlošė labiausiai

Tačiau pirmieji pakaunės gyventojai, patikėję KPC administruoti renovacijos projektus, pasak direktoriaus pavaduotojo,  tikrai nenusivylė ir gavo daugiausiai naudos, nes renovacijos rangos darbai buvo skaičiuojami litais, valstybės parama rangos darbams sudarė 40 proc., už investicinio projekto dokumentacijos parengimą sumokėjo Kauno rajono savivaldybė, o techninis darbo projekto ir jo ekspertizės, techninės priežiūros, administravimo išlaidas 100 proc. dengė Būsto energijos taupymo agentūra ( BETA).

„Projektų finansavimas vyksta per administratorių, tai yra dar vienas pliusas gyventojams. Mat kiekvienam buto savininkui nereikia su banku sudaryti atskiros finansavimo sutarties“, – pabrėžė KPC direktoriaus pavaduotojas.

Į pirmą daugiabučių namų renovacijos etapą, papildytą 2014 m., buvo įtraukti 54 daugiabučiai namai Garliavoje, Ežerėlyje, Domeikavoje, Vilkijoje, Neveronyse, Ringauduose, Raudondvaryje, Akademijoje, Žiegždriuose ir Babtuose. Tačiau dėl kai kuriuose daugiabučiuose susidariusių butų savininkų skolų už komunalines paslaugas finansuotojas nesuteikė paskolos. Be to, pradžioje buvo ir atsisakiusių renovacijos. KPC pirmame ir antrame etape renovacijos projektus įvykdė 40 daugiabučių namų.

„Kituose kvietimuose susidomėjusiems gyventojams jau galėjome parodyti sėkmingai atliktus projektus, todėl įkalbinėti dėl renovacijos naudos daug ir nereikėjo. Trečiajame renovacijos etape Aplinkos ministerija nustatė renovuojamų namų kvotas miestams ir regionams pagal prieš tai atliktų projektų skaičių. Kauno rajonui buvo skirta 9 namų kvota. Nežiūrint į tai, kad rangos darbų finansavimas buvo sumažintas iki 35 proc.,  sėkmingai renovavome visus 9 daugiabučius namus, pasiekėme nurodytas energetinio naudingumo klases ir namus pridavėme Valstybinei teritorijų planavimo statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos“,  – trečiojo renovacijos etapo rezultatais džiaugėsi S.Saliklis.

Pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos daugiabučiai namai atrinkti renovacijai, yra didelis šilumos suvartojimas, namas didesnis nei 10 butų, numatoma kvartalinė renovacija. „Dideli ir patys kiauriausi namai pakaunėje jau renovuoti, atnaujinta ir nemažai mažesnių namų“, – sakė KPC direktoriaus pavaduotojas. Jo nuomone, spartesniam renovacijos procesui trukdo vis didėjančios statybos darbų, medžiagų kainos ir mažėjantis valstybės paramos dydis.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, "Kauno diena"

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: