Laimingieji, įkliuvę į mokymosi tinklus

„Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi“ – byloja protėvių išmintis ir dažnas iš mūsų augo kasdien lydimas šio posakio. Tiesa, šiuolaikiniame greitai kintančiame pasaulyje mokymasis niekaip nebegali būti siejamas vien su mokyklos suolu ar studijų metais. Kad neatsiliktume nuo sparčios technologijų pažangos, kad susidorotume su informaciniais iššūkiais, visą gyvenimą uoliai gliaudome naujų žinių bei įgūdžių riešutus. Svarbus vaidmuo čia tenka bibliotekoms – šiuolaikiniams informacijos ir neformaliojo švietimo centrams, kur vykdomi kultūriniai projektai, rengiamos edukacijos, buriasi klubai. Suaugusiesiems siūlomas išties platus veiklų spektras.

Lapkričio 20–24 dienomis visoje Lietuvoje vyko renginiai, skirti Suaugusiųjų mokymosi savaitei pažymėti. Šeimų šeštadienį Viešojoje bibliotekoje Kauno rajono šeimos galėjo ugdyti emocinį intelektą: Kristina Savickytė-Damanskienė kvietė pasitelkus teatrinės komunikacijos įrankius patyrinėti savo emocijų pasaulį, o psichologė Rūta Čižinauskienė mezgė provokuojančią ir patarimų gausią diskusiją, savotiškas psichologinės pusiausvyros dirbtuves, apie sudėtingus neigiamus vaikų išgyvenamus jausmus bei galimus jų įveikos metodus. Abu renginiai – Lietuvos kultūros tarybos finansuojamo, Kauno rajono savivaldybės remiamo bibliotekos projekto „Žvelk giliau, mąstyk plačiau“ veiklų dalis. Šis projektas apima viešojoje bibliotekoje ir keliuose padaliniuose (Piliuonoje, Kačerginėje, Ringauduose) vykusį kūrybinių edukacinių dirbtuvių ciklą šeimoms, veiklose dalyvavo per  200 žmonių. (Piliuonos padalinyje bendruomenės šeimos reguliariai buriasi į edukacines veiklas.)

Bibliotekos edukatorė Kristina Meilutė kiekvieną mėnesį kviečia suaugusiuosius į nemokamus dviejų dienų mokymus įvairiomis skaitmeninio, medijų ir informacinio raštingumo temomis. Per Suaugusiųjų mokymosi savaitę edukatorė pasirinko aptarti dirbtinio intelekto pranašumus ir atveriamas kūrybines bei pragmatines galimybes. Be to, bibliotekoje nuolat teikiamos individualios skaitmeninio raštingumo konsultacijos, tik rekomenduojame iš anksto suderinti apsilankymo laiką.

O šauniausia ir azartiškiausia šios savaitės pramoga tapo bibliotekos ir Garliavos kultūros centro bendras projektas – protmūšis „Apie J. Godlevskį ir jo žemes“. Čia susirungusios net 9 komandos pademonstravo tokias tikslias ir išsamias istorines žinias, kad renginio organizatoriams buvo visiškai aišku: bendruomenę šitaip įtraukianti ir „užvedanti“ veikla privalo tapti tęstinė, taip pat kaip bibliotekos ir Garliavos kultūros centro kolektyvų glaudus bei turiningas bendradarbiavimas.

Viešosios bibliotekos darbuotojai Suaugusiųjų mokymosi savaitę pažymėjo kūrybine edukacija – savo rankų darbo dekupažuotomis dekoracijomis prisidėjo prie kalėdinės bibliotekos puošybos. Be to, bibliotekininkai reguliariai dalyvauja mokymuose, keliančiuose profesinę kvalifikaciją ir ugdančiuose itin plačias kompetencijas, reikalingas nūdienos kultūrininkams. Pavyzdžiui, neseniai Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai tyrinėjo neaprėpiamas „ChatGPT“ pritaikymo bibliotekiniame darbe galimybes, klausė mokymų apie informacijos ir paieškos strategijas, informacijos vertinimą ir atranką, medijų įvairovę ir kt., o netrukus su VDU jaunesniuoju mokslo tyrėju Dariumi Remeika analizuos informacinio atsparumo pilkojoje zonoje metodikas.

Planuojant atvirus ir nemokamus renginius visuomenei, stengiamasi orientuotis į informacinės visuomenės poreikius ir lūkesčius, pavyzdžiui, visai neseniai bibliotekoje gausiai susirinkusios Kauno rajono bendruomenės kritinio mąstymo raumenis treniravo, apie informacinio ir hibridinio karo metodus bei grėsmes informavo karo apžvalgininkas, psichologas Aurimas Navys. Pasaulinės Medijų ir informacinio raštingumo savaitės kontaktiniuose edukaciniuose renginiuose Viešojoje bibliotekoje dalyvavo beveik 200 žmonių, o padaliniuose – apie 300 dalyvių.

Viešojoje bibliotekoje ir keliuose filialuose (Kačerginėje, Raudondvaryje) vedamuose anglų kalbos mokymuose lankosi apie 25 dalyviai. Gyventojų kūrybingumą įvairiapusiškai lavina Viešosios bibliotekos meninių rankdarbių klubas „Susitikime kūryboje“, taip pat savanorystės pagrindu veikiantis dailės klubas O.K., kurio veiklose nuolat dalyvauja, į plenerus važinėja, asmenines ir grupines parodas eksponuoja apie 15–20 žmonių (nauji nariai kviečiami prisijungti). Prie kultūrinių edukacinių veiklų derėtų priskirti realybę keičiančių dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“ transliacijas bibliotekose. Š. m. spalį įvyko 5 nemokami dokumentinių filmų seansai, sutraukę per 100 lankytojų Viešojoje bibliotekoje, o padaliniuose – daugiau nei pustrečio šimto žmonių.

Bendradarbiaudama su socialinėmis įstaigomis (Garliavos neįgaliųjų draugija, VšĮ „Akvila“, Vilkijos miesto neįgaliųjų sąjunga, Čekiškės socialinės globos ir priežiūros namais) biblioteka vykdo edukacijas kitaip galintiems žmonėms, per 2023-iuosius jose susirinko apie 400 dalyvių. 

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės Irenos Stančiauskienės teigimu, bendruomenės ugdymo procesams itin svarbus veiksnys yra Kauno rajono trečiojo amžiaus universitetas (TAU): „Kartu su Kauno rajono švietimo centru vykdome TAU veiklas, Garliavos fakultete lankosi 70 žmonių, Kačerginėje – 20.“ Direktorė neabejoja, kad nuo tada, kai bibliotekos tapo informacinės visuomenės kūrimo nacionalinių planų dalimi, jų svarba šiandienės visuomenės gyvenime tolydžio auga, stiprėja ir ši tendencija išliks ryški ateityje.

Visą rudenį bibliotekoje vyko Kauno rajono savivaldybės finansuojamo projekto „Užimtumo ir verslumo pradžiamokslis bibliotekoje“ veiklos, kuriose kūrybinė edukacija darniai susijungė su konkrečių įgūdžių ugdymu ir teoriniu pažinimu. Projekto dalyviai keramikos dirbtuvėse su keramike Vaiva Butkiene plėtojo kūrybines idėjas, o teorinėse verslumo paskaitose sužinojo, kaip savo meninius projektus paversti preke, kaip atrasti jiems nišą rinkoje, kaip komunikuoti, kaip sudaryti verslo planą, rasti papildomų finansavimo šaltinių, planuoti reklamines fotosesijas ir kt. Šiose veiklose susitiko dvi kartos: senjorės ir jaunos mamos dalijosi kūrybinėmis ir verslo patirtimis, vienos kitoms tapo kūrybos ambasadorėmis ir bendramintėmis, netgi pradėjo plėtoti ateities bendradarbiavimo projektus.

Bibliotekose puoselėjama mokymosi visą gyvenimą koncepcija gerina žmogaus gebėjimą prisitaikyti prie besikeičiančio gyvenimo, kognityvines funkcijas, skatina asmenybės augimą, padeda lengviau įveikti asmeninio gyvenimo kliūtis, stiprina pasitikėjimą savimi ir pasitenkinimo savo gyvenimo pojūtį.

Suaugusiųjų mokymo savaitei pažymėti Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir padaliniuose buvo suorganizuotos apie 65 veiklos, tačiau neformalusis suaugusiųjų švietimas Kauno rajono bibliotekose vykdomas ištisus metus, tad rekomenduojame pasidomėti, kas įdomaus vyksta Jums artimiausioje bibliotekoje, o dėl turiningų edukacijų galima ir pavažiuoti keliolika kilometrų, tiesa?

Daugiau informacijos ir padalinių kontaktai: wwww.krsvbiblioteka.lt

 

Susijusios naujienos