Kulautuvos debesis nukels į praeitį

Birželio 11 dieną Kulautuvos Akacijų alėjoje pristatyta interaktyvi skulptūra „Debesis – žmonių likimai. Lietuvos telefonų knyga“. Meninį projektą sumanė ir kartu su Kauno rajono savivaldybe įgyvendino prodiuserio, režisieriaus ir scenaristo Rolando Skaisgirio įsteigtas Kultūrinės ir istorinės atminties fondas (KIAF).

Kadaise stovėjusios telefono būdelės vietoje iškilęs meninis objektas iš karto sudomino būrį smalsuolių.

Iš rūdijančio plieno juostų suvirinta skulptūra yra savotiška laiko mašina. Iš išorės ji primena interneto duomenų saugyklą (debesį). Pasinaudojus 1940 metų Kauno miesto telefonų knyga, apačioje įrengtu telefonu galima „paskambinti“ žymiems tarpukario Lietuvos politikams ir visuomenės veikėjams, kurie lankytojus nukelia į praėjusį šimtmetį: pasakoja autentiškas istorijas ir įvykius, nutikusius Lietuvoje 1940 sausio – birželio mėnesiais. Tokiu būdu galima „prakalbinti“ skulptorių Petrą Rimšą, istoriką Zenoną Ivinskį, karininką Kazį Ladigą, kepyklos ir cukrainės Kaune šeimininką Michelį Kapulskį, grafaitę Mariją Tiškevičaitę ir daug kitų to meto žmonių.

Istorijos parengtos bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu.

Skulptorius Domas Mykolas meninį objektą stengėsi pritaikyti prie netoliese esančios mineralinio vandens biuvetės ir baigiamos atnaujinti gatvės infrastruktūros.

„Šis meninis objektas tarsi byloja, kad laikas nestovi vietoje, todėl prisimindami istorinę praeitį ieškojome šiuolaikinių išraiškos formų, kurios sudomintų ir interneto amžiuje gimusią kartą“, – aiškino sumanymą R. Skaisgirys.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas dėkojo R. Skaisgiriui ir jo komandai – KIAF direktorei Simonai Mikėnaitei, skulptoriui D. Mykolui, idėjos bendraautoriui Žilvinui Marcinkevičiui – už originalų sumanymą. „Tai bus dar vienas įdomus atgimstančios Kulautuvos akcentas“, – tvirtino V. Makūnas.

Kultūrinės ir istorinės atminties fondas yra įgyvendinęs ir daugiau projektų. Šiemet Butrimonyse (Alytaus r. savivaldybė) atidengtas paminklas kadaise šiame miestelyje gyvenusiai moterų krepšinio pradininkei Sendai Berenson (Abbott), pasaulyje dar vadinamai Krepšinio Motina.

2019 m. Sudarge (Šakių r. savivaldybė) pastatyta instaliacija amerikiečių rašytojui Jarome`ui Selingeriui ir jo romanui „Rugiuose prie bedugnės“ įamžinti. Rašytojo proseneliai gyveno toje vietovėje, kur dabar stovi paminklas.

Edmundo Mališausko nuotraukos ir tekstas

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: