Kultūros paveldo objektai vis labiau atveriami visuomenei

1,8 mln. eurų – tokią sumą Kauno rajono savivaldybė šiemet skirs kultūros paveldo objektams tvarkyti. Kauno rajono dėmesį paveldui teigiamai įvertino ir savivaldybėje apsilankiusios LR Vyriausybės patarėja Diana Varnaitė bei LR Ministrės pirmininkės patarėja Gabrielė Žaidytė.

Kartu su meru Valerijumi Makūnu, administracijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Černiauskiene ir paveldo specialiste Egle Knygauskaite-Liakiene Vyriausybės atstovės lankėsi Garliavoje esančiame Juozo Lukšos-Daumanto memorialiniame muziejuje, apžiūrėjo Raudondvario dvare vykstančius darbus, padėjo vainikus Lietuvos laisvės armijos vado Kazio Veverskio žūties vietoje Ramučių kaime bei prie Holokausto aukų paminklo Vandžiogaloje.

V.Makūnas ir jo komandos nariai pasakojo apie jau nuveiktus ir planuojamus atlikti darbus, kurie padės kultūros paveldo objektus dar labiau atverti visuomenei.

Kauno rajono savivaldybės pastangomis atnaujintas Raudondvario dvaras jau daug metų tarnauja bendruomenės šventėms, kultūros renginiams, parodoms, konferencijoms. Čia veikia Kauno rajono muziejus, Civilinės metrikacijos skyrius, Turizmo ir verslo informacijos centras, Menų inkubatorius. V.Makūnas sakė, kad dabar svarbu atnaujinti dvaro oficinas.

Kauno rajonas – tai net 24 piliakalniai, du iš jų – Pyplių ir Pakalniškių – sutvarkyti kompleksiškai, kiti taip pat kruopščiai prižiūrimi. Išskirtinio visuomenės dėmesio sulaukia ir Seniavos kaime savivaldybės ir vietos bendruomenės pastangomis atgaivintas III fortas.

Pakaunėje gausu įvairių maldos namų, tarp kurių penkios katalikų bažnyčios, Garliavos evangelikų liuteronų bažnyčia, Čekiškės sinagoga ir Didžiųjų Ibėnų Švč. Dievo Motinos ėmimo į dangų sentikių cerkvė įtrauktos į Kultūros paveldo registrą.

Kauno rajono savivaldybė ženkliai prisidėjo prie Kulautuvos Mergelės Marijos Vardo bažnyčios ir Paštuvos Šv. Barboros bažnyčios atstatymo. Partnerystėje su Vilkaviškio vyskupija naujam gyvenimui prikelta gotikinė Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia. V. Makūnas sakė, kad šiemet Bažnyčių rėmimo programai savivaldybė yra pasirengusi skirti 200 tūkst. eurų.

Naujausių laikų istorija taip pat neužmiršta. Kultūros vertybių registre yra 17 vietų, susijusių su laisvės kovų įamžinimu – trys partizanų žeminės, mūšių vietos, paminklai. Šiemet bus rengiami vertinimo tarybos aktai dar trims vietoms, susijusioms su partizaniniu pasipriešinimu.

Pernai daug dėmesio buvo skirta Juozui Lukšai Daumantui: legendinio partizanų vado žūties vietoje Pabartupio kaime surengtas iškilmingas minėjimas, o istorikas Vidmantas Vitkauskas apie šį laisvės kovotoją išleido gausiai iliustruotą knygą.

Kovoje dėl Lietuvos laisvės svarbų vaidmenį atlikusiai Sitkūno radijo stočiai savivaldybė siūlo suteikti teisinę apsaugą ir valstybės saugomo objekto statusą, o apie Sausio 13-osios įvykius Kauno rajone ketina išleisti knygą.

Kauno rajono miesteliai neatsiejami nuo čia gyvenusių litvakų. Kartu su Kauno žydų religine bendruomene pernai Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje surengtas padėkos renginys „Micvot – už gerus darbus“, tęsiami Čekiškės sinagogos atnaujinimo darbai. Vilkijoje įamžintas džiazo legendos Louiso Armstrongo įtėvių Leibos ir Tilės Karnovskių atminimas.

2018 m. su užsienyje gyvenančiais litvakais Vandžiogaloje pastatytas memorialas Holokausto aukoms. Pernai savivaldybės ir vietos bendruomenės pastangomis iškilo paminklas Jaučakių miške nužudytiems žydų tautybės žmonėms. Planuojama tvarkyti Holokausto vietas Kluoniškių, Dievogalos ir Rinkūnų kaimuose, Jogintų miške.

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos