Įžanga į Obelynės projektą – be ES lėšų

Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus prieigose jau įrengta 360 kv. m automobilių stovėjimo aikštelė. Padaryti pagrindai ir geokupolui, kuris parke iškils pavasarį.

 

Išsaugos ir apsaugos

Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas „Kauno dienai“ patvirtino, kad pagaliau pajudėjo seniai parengtas ir iškart užstrigęs parko pritaikymo visuomenės reikmėms projektas. „Kauno rajono savivaldybė pradėjo įgyvendinti projektą nelaukdama ES finansavimo. Infrastruktūra projekte yra neišvengiamybė, be jos negalime judėti toliau. Atvykę žmonės nori pastatyti automobilį patogiai ir pėsčiomis eiti į sodą arba parką. Kai automobiliai statomi pievoje, ji gadinama, be to,  ir lankytojams nėra patogu, ypač, kai šlapia. Įrengta automobilių stovėjimo aikštelė išspręs šias problemas“, – sakė Z.Kalesinskas.

Kauno rajono muziejaus vadovas pabrėžė, jog projekte nenumatyti asfaltuoti ar trinkelėmis grįsti takai. Parke liks natūralūs žmonių praminti takai.  Permainos numatytos tik prieigose, kur pastatytame geokupole įsikurs informacijos centras ir bilietų kasa. „Norime sukurti ne ardant, o išsaugant ir apsaugant pačią Obelynę nuo urbanizavimo. Šią unikalią erdvę kūrė ne viena karta: pats Tadas Ivanauskas, o po jo mirties sodybą –  prižiūrėję ir tvarkę žmonės“, – aiškino pašnekovas.

Pradėjus erdvių pritaikymo visuomenės poreikiams darbus, laikomasi jau patvirtinto projekto ir bandoma Kauno rajono savivaldybės jėgomis ir lėšomis kurti infrastruktūrą, kurią vėliau bus galima integruoti į minėtą projektą. „Iš lėto ruošiame Obelynę žmonėms ir didesniam jų srautui“, – šypsojosi Z.Kalesinskas.

Rengiamasi Honoratos vakarams

Pavasarį, taip pat nelaukiant ES lėšų, bus suformuota kamerinė aplinka ir pastatytos kelios skulptūros priešais memorialinio muziejaus fasadą. „Tai bus itališko ar prancūziško stiliaus sodo kampelis. Jau ardomos tvoros, kurios skyrė viešąją parko erdvę nuo buvusios privačios Tado Ivanausko erdvės, ir atveriamas vaizdas į memorialinio muziejaus prieigas. Čia bus sukurta infrastruktūra kameriniams koncertams“, – aiškino Kauno rajono muziejaus direktorius.

Kitiems metams jau suplanuotas ir koncertų ciklas „Honoratos vakarai Obelynėje“. Dalis koncertų bus klasikinės muzikos. Atlikėjai  koncertuos tiesiog ant prieangio laiptų, o klausytojai įsikurs kameriniame kiemelyje. Didieji koncertai, kaip tarkime, „Naujų kamerinių idėjų orkestro“, vadovaujamo Gedimino Gelgoto, bus rengiami atviroje vietoje, parke.

„Šiemet Obelynėje  jau išbandėme du elektroninės muzikos vakarus, du numatyti ir kitąmet. Jie labai patrauklūs jauniems žmonėms, kurie pasimėgauti muzika atvyksta su mažais vaikais. Mažyliai gali žaisti parke, o tėvai medituoti prie sukurto laužo“, – pasakojo muziejaus vadovas.

Tapo valstybės saugomu objektu

Vasarą gamtininko, biologo Tado Ivanausko Obelynės sodyba, paskelbta valstybės saugomu nacionalinio reikšmingumo kultūros paveldo objektu (unikalus kodas – 30812). Sodyba į Kultūros vertybių registrą buvo įrašyta dar 2006 metais. 2007 metais inicijuota skelbti valstybės saugomu kultūros paveldo objektu.

2020 metų birželio 25 d. Kultūros ministras pasirašė įsakymą „Dėl gamtininko, biologo Tado Ivanausko Obelynės sodybos paskelbimo valstybės saugomu kultūros paveldo objektu ir šio objekto nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo plano patvirtinimo“. Sodyba saugoma viešajam pažinimui ir naudojimui. Jos vertingosios savybės yra architektūrinio, istorinio, memorialinio pobūdžio. Vertingais laikomi ir sodybos kraštovaizdis bei želdynai.

Sodyboje yra ir 115 kilnojamųjų kultūros vertybių: daugiausia baldų, paveikslų, medžioklės trofėjų, indų, asmeninių T.Ivanausko daiktų. Jiems taip pat reikia apsaugos, kai kuriuos jau būtina restauruoti.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, "Kauno diena"

 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: