Pakaunė bus šviesesnė, saugesnė ir draugiškesnė aplinkai

Netrukus pakaunės miestuose, miesteliuose ir kaimuose prasidės gatvių apšvietimo modernizavimo darbai. Per dvejus metus neekonomišką, morališkai ir fiziškai pasenusį apšvietimo tinklą planuojama pakeisti visame Kauno rajone.

Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Rikteris patikslino, kad apšvietimo lempoms pakeisti turėtų užtekti metų, vėliau bus atliekami įvairūs derinimai, dokumentacijos tvarkymo darbai. „Bendras paslaugų atlikimo terminas negali viršyti 24 mėnesių“, – tvirtino pašnekovas.

Prireikė dviejų metų

Projektas  „Gatvių apšvietimo infrastruktūros modernizavimas Kauno rajono savivaldybėje“ tikriausiai įeis į savivaldybės pastarųjų metų istoriją dėl itin ilgai užtrukusių konkursų rangovui išaiškinti. Pirmasis konkursas paskelbtas 2020 m. rugpjūčio 28 d., pakartotinai patikslinus sąlygas – tų pačių metų lapkričio 7-ąją ir tik šiemet vasarą pasirašyta sutartis su konkurso laimėtoju. Tai – telekomunikacijų, ryšių, elektros įrangos bendrovė „Frineta“.

Panašu, kad ši įmonė dar nėra darbavusis Kauno rajone. „Neturiu informacijos apie bendrovės patirtį Kauno rajone. Konkurso metu ji deklaravo apie 15 su apšvietimo darbais susijusių sutarčių kitose šalies vietovėse“, – sakė M.Rikteris.

„Frineta” yra laimėjusi Kauno miesto, Alytaus bei Šilutės rajonų savivaldybių skelbtus gatvių apšvietimo konkursus.

Įmonės vadovas Andrius Balevičius „Kauno dienai“ teigė, kad iš visų gatvių apšvietimo viešųjų pirkimų, kuriuose „Frinetai“ teko dalyvauti, šis pirkimas išsiskyrė tuo, jog LED šviestuvų specifikacijoje nebuvo perteklinių reikalavimų, kurių netrūko kitų savivaldybių skelbiamuose konkursuose.

„Pertekliniai reikalavimai apsunkina LED šviestuvų parinkimą projektui. Vietoje to, kad galėtum rinktis kokybiškus ir efektyvius šviestuvus, turi rinktis tuos, kurie atitinka keliamus reikalavimus, o dažniausiai tokių rinkoje būna tik keletas ir jie – mažiau efektyvūs. Kauno rajono savivaldybė išties profesionaliai parengė šviestuvų specifikaciją“, – tvirtino A.Balevičius.

Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas informavo, kad projektą įgyvendins specialiai jam įkurta nauja uždaroji akcinė bendrovė „Venteos“.  Už ją, kaip reikalaujama viešosios ir privačios partnerystės konkursų sąlygose, laiduoja projekto finansuotojas.

Terminai ir finansai

Su minėta įmone rankomis sukirsta ilgam. Bendra projekto trukmė – 15 metų. Per dvejus 25-iose Kauno rajono seniūnijose bus pagerintas gatvių apšvietimas. Dar 13 metų visą Kauno rajono apšvietimą eksploatuos konkursą laimėjusi įmonė.

Projekto „Gatvių apšvietimo infrastruktūros modernizavimas Kauno rajono savivaldybėje“ vertė – 10, 4 mln. eurų su PVM.  ES lėšos sudaro 1, 5 mln. eurų, o likusią dalį – 8,9 mln. eurų – savivaldybės lėšos.

Per pastaruosius dvejus metus, kol buvo ieškoma rangovo, gerokai keitėsi medžiagų ir darbų kainos, todėl administracijos direktoriaus pavaduotojo pasiteiravome, ar dėl to nesikeis pirminiai projekto sumanymai ir darbų apimtys.

„Pirminiai sumanymai keistis negali, nes sutartis sudaryta atlikus viešųjų pirkimų procedūras. Darbų apimtys gali koreguotis tiek į mažesnę, tiek į didesnę pusę. Gyvenimas nestovi vietoje ir įvairiose Kauno rajono vietose buvo tvarkomas apšvietimas, dėl įvykusių gedimų arba tiesiog nusidėvėjus apšvietimo tinklui. Šie pakeitimai, jeigu prireiks bus atliekami sutarties apimtyje ir laikantis viešųjų pirkimų įstatymo“, – sakė M.Rikteris.

Pasak savivaldybės atstovo, projektas apims visas 25 seniūnijas. Daugiausiai šviestuvų – 1096 – bus įdiegta Garliavos, Raudondvario (970) ir Karmėlavos (668) seniūnijose.

Nuo tikslaus termino ir vietovių, kur ir kada prasidės darbai, įvardijimo administracijos direktoriaus pavaduotojas kol kas susilaikė.

„Kol kas tiksliai atsakyti negalime, nes per laiką, kol vyko viešojo pirkimo procedūros, esama apšvietimo sistemos būklė galimai pasikeitė. Todėl darbus vykdysianti įmonė pirmiausia atliks inventorizaciją, po jos darbo grupės nariai ir atsakingi specialistai įvertins inventorizacijos rezultatus ir tuomet prioriteto tvarka, ten, kur tinklo būklė blogiausia, prasidės apšvietimo atnaujinimo darbai“, – teigė M.Rikteris.

Tikslai ir lūkesčiai

Projekto tikslas – padidinti Kauno rajono savivaldybės gyvenviečių gatvių apšvietimo sistemos energetinį efektyvumą. Jo bus siekiama  atnaujinant Kauno rajono savivaldybės gatvių apšvietimo infrastruktūrą, diegiant modernias ir efektyvias apšvietimo bei valdymo priemones: natrio ir gyvsidabrio šviestuvai bus keičiami į šviestuvus su LED lempomis ir savaiminio temdymo moduliais.

Tikimasi, kad tai leis sumažinti Kauno rajono savivaldybės administracijos išlaidas, skirtas gatvių apšvietimui, eismo įvykių bei nusikalstamumo rizikas, šviesos taršą Kauno rajone ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją į aplinką.

„Projekto esmė yra tai, jog jo laimėtojas savo lėšomis modernizuos visą Kauno rajono apšvietimo tinklą, pakeisdamas visus senus šviestuvus į LED, senas maitinimo spintas – naujomis bei savo lėšomis įrengs išmanią apšvietimo valdymo sistemą, kuri siųs pranešimus apie šviestuvų gedimus. O sutaupytos lėšos padengs visus savivaldybės mokėjimus laimėtojui už modernizuotą apšvietimo tinklą. Sutaupyti lėšų leis didelis LED šviestuvų efektyvumas ir įdiegtos pritemdymo sistemos mažo eismo intensyvumo metu“, – aiškino A.Balevičius.

Pasak „Frinetos“ direktoriaus, Kauno rajone LED šviestuvai vartos apie 5 kartus mažiau elektros energijos nei vartojo seni šviestuvai. Be to, pagerės gatvių apšvietos parametrai bei eismo saugumas. 

Savivaldybės konkurso laimėtojai taip pat perduos apšvietimo tinklo priežiūrą ir patikės gedimų šalinimą. Tai bus daroma sutaupytomis lėšomis.

„Tiek daug privalumų sutaupytų lėšų sąskaita buvo gauta sumaniai ir atsakingai rengiant konkurso sąlygas, kai į laimėtojo pasiūlymo balo skaičiavimo metodiką buvo įtraukti elektros suvartojimo kaštai bei buvo numatyta, jog laimėtojui apmokėti pakaktų sutaupytų lėšų. Kauno rajono gatvėse bus įrengti efektyviai šviesą skleidžiantys, mažai elektros vartojantys ir kokybiški LED šviestuvai. Su senais šviestuvais elektros gatvių apšvietimas savivaldybei per 15 metų būtų atsiėjęs 19 mln. eurų (skaičiuojant, kad kWh kainuoja 35 centus), o su naujais šviestuvais kainuos 3,6 mln. eurų. Įvertinus šiandienos elektros kainą, sutaupymai būtų dar didesni“, – pabrėžė A.Balevičius.

Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius pasidžiaugė ne tik ekonomija – vienu kartu bus pagerintas kelių tinklo apšvietimas, apšviesti pėsčiųjų takai, viešosios erdvės. „Tačiau Kauno rajonas yra besiplečiantis ir jo užstatymas toliau intensyvėja, atsiranda nauji kvartalai ir gatvės, kurioms taip pat reikalingas apšvietimas. Naujai apgyvendintos teritorijos nebus pamirštos, šiai sričiai bus skiriamas taip pat didesnis dėmesys ir finansavimas, bet tai bus vykdoma pagal seniūnijoms skiriamus asignavimus bei planus pasitarus su gyventojais bei seniūnaičiais“, – sakė M.Rikteris.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

Šio straipsnio publikuoti be „Kauno dienos“ leidimo negalima

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos