Puoselėjamos žaliosios erdvės kuria poilsio oazes

Jau ne vienerius metus Kauno rajone puoselėjami želdynai, kuriamos gėlių kompozicijos, tvarkomi parkai. Kiekviena žalioji erdvė sukuria akį traukiantį estetinį vaizdą, o taip pat tampa neatsiejama pakaunės gyventojų poilsio dalimi.

Didžiausi projektai

Kauno rajone yra apie 20 parkų ir skverų, kuriuose teko iškuopti šabakštynus ir visuomenei pritaikyti žaliąsias erdves. Čia sutvarkyta infrastruktūra, todėl patogu pailsėti, praleisti laisvalaikį, pasigrožėti puoselėjamais gėlynais ar pasislėpti nuo kaitros po pasodintais medžiais.

Nors oficialiai parkais laikomos ne mažesnės kaip 1 ha ploto žmogaus sukurtos žaliosios erdvės, tačiau vietos gyventojai ir kitus želdynus neretai vadina tiesiog parku. Šiuo metu Kauno rajone oficialiai skaičiuojama, kad yra  keturiolika parkų, kurie stūkso Alšėnų, Babtų, Čekiškės, Domeikavos, Garliavos, Kačerginės, Linksmakalnio, Rokų, Vandžiogalos, Zapyškio seniūnijose. Taip pat kai kuriose gyvenvietėse poilsio stotelės įrengtos skveruose, kuriuose taip pat puoselėjami želdiniai ir kuriamos jų kompozicijos.

Kiekvienas parkelis savotiškai žavus, nes praeivius pasitinka įvairūs augalai, kai kur sutvarkyti ir tvenkiniai. Pastaraisiais metais Garliava želdinių tvarkymo srityje gerokai paplušėjo ir įrengė kelis parkus.

Štai Garliavos Kaimynystės parkas įgyvendinant ES struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamą projektą, įrengtas 2019 metais. Tam kam ši erdvė būtų patraukli vietos gyventojams bei Kauno rajono svečiams, teko atlikti nemažai darbų.

Įgyvendinant projektą išvalytas Garliavos antrasis tvenkinys. Taip pat reikėjo sutvarkyti reljefą, dekoratyvinėmis detalėmis paslėpti inžinerinius tinklus, apželdinti teritoriją, pastatyti tvorą. Lankytojų patogumui įrengta ir automobilių stovėjimo aikštelė bei tualetas.

Žinoma, parke teko įkomponuoti ir vaikų žaidimo aikšteles, nutiesti dviračių takus. Vietą čia atrado ir lauko amfiteatras su scena, tad šioje sutvarkytoje oazėje gali vykti bendruomenės renginiai.

Šio projekto vertė – daugiau nei 1,11 mln. eurų. Didžioji dalis lėšų skirta iš ES struktūrinių fondų.

Dar viena garliaviškių traukos vieta – Šimtmečio parkas. Dar 2018 metais buvo parengtas Kauno rajono savivaldybės administracijos Garliavos seniūnijos parkų, skverų ir gatvių želdinių pertvarkymo techninis projektas. Vėliau, panaudojant savivaldybės administracijos skirtas lėšas, idėjos įgyvendinimui atlikta visa eilė žaliosios erdvės sutvarkymui reikalingų darbų.

Iš Maironio ir Alyvų gatvėse esančio parkelio teko šalinti sumedėjusią, invazinę augmeniją. Iškastas tvenkinys bei sutvarkyti jo šlaitai, pašalinti seni kelmai, suformuotas reljefas. Šiame parke pasodinta daugiau nei pusšimtis ąžuoliukų.

„Šis parkas unikalus tuo, kad jame rasite į Lietuvos rekordą pretenduojančią ilgiausią medžio skulptūrinę kompoziciją: daugiau nei 80 metrų nusidriekusius iš ąžuolo išskaptuotus Lietuvos himno žodžius. Tai – žinomo skulptoriaus, tautodailininko garliaviškio Adolfo Teresiaus idėja, kurią jam įgyvendinti padėjo geriausi Lietuvos medžio skulptoriai“, – apie Šimtmečio parko išskirtinį akcentą pasakojo Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėja Jurgita Rakauskaitė.

Pasak pašnekovės, Garliavos parkai – geriausias pavyzdys, kaip kadaise netikslingai išnaudotos, nepakankamai prižiūrėtos teritorijos gali būti pritaikytos visuomenės poreikiams.

Bus daugiau parkelių

Kitose Kauno rajono seniūnijose taip pat daugėja žaliųjų erdvių. Šiuo metu tvarkoma teritorija Ramučių kaime, kuri taps jaukiu vietos parkeliu. Čia taip pat jau išvalytas ir sutvarkytas vandens telkinys, formuojamas reljefas „Ramučiuose bus įrengti pėsčiųjų takai, vaikų žaidimo aikštelės, gyventojams poilsio aikštelės, pastatytas amfiteatras, mažoji architektūra. Įrengtas apšvietimas bei fontanas“, – teigė J.Rakauskaitė.

Bendra Ramučių parkelio įrengimo vertė – apie 800 tūkst. eurų.

Dar vienas didysis projektas – Giraitės parkas, kuris atsiras Akacijų g. 1A. Dabar rengiamas techninis projektas ir planuojama šiais metais pradėti tvarkyti šią žaliąją oazę, užimančią  apie 2 ha.

Šiame projekte numatytas nemažas dėmesys aktyvaus laisvalaikio zonoms.

Planuose – įrengti krepšinio, futbolo aikšteles, žiūrovų tribūnas ir jas aptverti. Atsiras riedlenčių rampų ir paspirtukų aikštelė. Atskiroje zonoje bus vaikų žaidimo ir lauko gimnastikos treniruoklių įrenginiai.

Savo vietą Giraitės parke atras ir šachmatininkai. O pėsčiųjų bei dviračių takų tinklas išraizgys visą parką.

Be reikalingų inžinerinių įrenginių, parke atsiras mažosios architektūros elementai, šiukšliadėžės, suoliukai maloniam atokvėpiui, dviračių stovai ir kitos parkui būtinos detalės. Visą parką planuojama apšviesti. Taip pat naujosios laisvalaikio erdvės prieigose bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, kuriose parko lankytojai galės įkrauti ir savo elektromobilius.

Preliminariais paskaičiavimais bendra projekto vertė gali siekti apie1,2 mln. eurų.

Želdynai ir mokykloms

Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis finansuojama didžioji dalis Kauno rajono želdynų priežiūros darbų. Šios lėšos skiriamos apželdinti seniūnijų, mokyklų, darželių teritorijas.

Taip pat vis naujos gėlynų ir kitų želdinių stotelės atsiranda ties gatvėmis ar dviračių takais.

Iš 2019-2021 metų programos rajono želdynams skirta beveik 326 tūkst. eurų. Želdynų priežiūros rezultatus gyventojai gali pastebėti kiekvienoje seniūnijoje.

Nemažas dėmesys skiriamas būtent švietimo įstaigų teritorijų apželdinimui. Štai po Eigirgalos darželio rekonstrukcijos susitelkta į aplinką. Darželio teritorijoje pasodinta dvylika medžių, daugiau nei 20 įvairių krūmynų bei daugiamečių augalų, tad mažieji rajono gyventojai gali turėti kokybišką laiką žaisdami apželdintoje ir prižiūrėtoje darželio teritorijoje.

Pagal minėtą programą sutvarkyti želdynai ir ties Raudondvario Anelės ir Augustino Kriauzų pradinės mokykla, Užliedžių daugiafunkciu centru, Lapių lopšeliu-darželiu. Karmėlavos B.Buračo gimnazijos prieigose pasodinta keturiolika šermukšnių, trys klevai. Baigus tvarkyti teritoriją, čia žaliuoja daugiau nei 30 medžių.

Tvarkingi želdynai supa ir Samylų, Ramučių kultūros bei Čekiškės Liūčiūnų laisvalaikio centrus. Seniūnijos taip pat įrengė atskirus želdynus, sukuriančius gražų estetinį vaizdą. Štai Neveronyse prie tvenkinio esančią laisvalaikio zoną puošia kelios dešimtys kalninių pušų bei himalajinių beržų. Rokuose apželdintas parkas ties seniūnijos pastatu. Čia jau šlamena lapuočiai bei šimtas krūmynų.

Kauno rajono savivaldybės atstovai vardijo, kad iš minėtos programos pavyko atnaujinti Garliavos apylinkėse esančio Teleičių kaimo, Vasario 16-osios gatvės skverą. Beveik 2 tūkst. medžių ir krūmų papildė Akademijos, Batniavos, Babtų, Čekiškės, Taurakiemio, Domeikavos, Raudondvario, Ringaudų, Karmėlavos, Samylų, Užliedžių ir Linksmakalnio seniūnijų bendro naudojimo teritorijas.

Daugiau medžių gatvėse

Ne vieno Kauno rajono gyventojo dėmesį patraukė ir ties gatvėmis ar dviračių takais pasodinti medžiai, gėlės ar krūmynai, kuriamos vis skirtingos želdinių kompozicijos. Štai Raudondvario Didžiojoje bei Instituto gatvių pakeles papildė beveik 300 skroblų.

Ežerėlyje miesto aikščių ir daugiabučių kiemuose pavėsį sukuria daugiau nei pusšimtis želdinių. Apželdintas ir Neveronių, Kertupio gatvės sklypas. Kalninės pušys ir sedulos Akademijoje, ties Šakių plento ir Tako gatve suformavo akustinę juostą. Čia pasodinta daugiau nei 300 minėtų augalų.

Kačerginėje, Janonio gatvėje specialistai pasodino šešiolika pušų ir dar beveik pusšimtį puošnių krūmynų, kurie erdvei suteikia žiedų gausos.

Ties gatvėmis želdynai sutvarkyti ir Vilkijoje (Vydūno al., Čekiškės g.), Babtuose (Sitkūnų kaime, Radistų g.), Linksmakalnyje (Liepų g.), Užliedžiuose (Liepų a.), Taurakiemyje prie kelio Marginikai-Vainatrakis bei Batniavos seniūnijoje ties Bubių kaimo keliais.

Kauno rajone kasmet plečiamas dviračių takų tinklas, todėl tobulam laisvalaikiui tiesiami ne tik nauji takai, bet ir pasirūpinama juos supančia aplinka. Štai Vaišvydavos kaime, Miškininkų gatvės pėsčiųjų ir dviračių tako lankytojai išvysta 25 šlamančius klevus bei pūslenius.

„Kompoziciškai apželdinta ir Zapyškio seniūnijos dviračių ir pėsčiųjų tako skiriamoji juosta. Čia jau auga apie 700 krūmynų“, – papildė Aplinkos skyriaus vedėja.

Aktyvūs ir gyventojai

Kiekvienas Kauno rajono gyventojas gali prisidėti prie gražesnės aplinkos kūrimo ir tai padaryti galima keliais būdais. Vienas tokių – dalyvauti talkose.

Štai prieš kelis metus Garliavoje organizuota ąžuoliukų sodinimo akcija, kurios metu parką papuošė vardiniai ąžuolai. Tuomet prie akcijos prisijungė ne tik vietos bendruomenės, bet ir rajono savivaldybės atstovai, tad medžių sodinimo akcija visus suvienijo gražiam tikslui.

Pavasarinės talkos metu vietos gyventojai dar pasodino apie pusšimtį ąžuolų, tad tokia gausa medžių tikrai daro įspūdį ir ateityje džiugins pavėsiu, švaresniu oru ir bus puiki poilsio stotelė ąžuolų paunksmėje.

Jei rajono gyventojai turi idėjų, kaip galima pagražinti viešąsias erdves, sukurti gėlių labirintus ar žino, kokių erdvių reikia vietos bendruomenei, jie gali teikti projektus seniūnijoms.

„Dalyvaujamasis biudžetas – tai galimybė kiekvienam Kauno rajono gyventojui realizuoti savo kūrybiškus sumanymus gražinant viešąsias erdves ir kartu su savivaldybe spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo“, – taip kartu puoselėti aplinką, kviečia rajono savivaldybės atstovai.

Kauno rajono biudžete yra numatyta atskira eilutė, skirta būtent vietos gyventojų projektams. Taip galima atliepti, ko iš tiesų reikia vietos bendruomenių laisvalaikiui, užsiėmimams ar aplinkinėms erdvėms.

Teksto autorius: Edita Šileikė, „Kauno diena“

Vyčio Šulinsko nuotr.

Šio straipsnio publikuoti be „Kauno dienos“ leidimo negalima

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos