Raudondvario dvare – pažintis su japonų surimono šedevrais

Penktadienį Raudondvario pilyje įsikūrusiame Kauno rajono muziejuje Japonijos ambasadorius Lietuvoje Shiro Yamasakis ir meras Valerijus Makūnas atidarė meno parodą „Japonijos surimono šedevrai – paslėptas grožis“.
Pirmą kartą Lietuvoje 51 medžio raižinyje atskleidžiamas XII a. pr. – XIX a. japonų surimono menas ir pristatomas žymiausias japonų dailininkas Katsushika Hokusajis (1760 - 1849).
Kessaourio fondo atstovas Vassilis Kessaouris pasakojo, kad meno kūrinių kolekciją šiai parodai padėjo surinkti K.Hokusajo giminaičiai.
„Japonijos ambasada visada rodė išskirtinį dėmesį kultūros pristatymui. Kaunas ir Kauno rajonas tapo Europos kultūros sostine, o tokios parodos, kaip ši, kelia kultūros kartelę į aukščiausią lygį“, - kalbėjo V. Makūnas.
„Net Japonijoje neteko matyti tiek daug surimono darbų, todėl jums labai pasisekė“, - šypsojosi Sh.Yamasakis.
Renginys prasidėjo „Auros“ teatro šokėjos Natsuho Matsumoto plastine improvizacija su 24 gyvais drugeliais, kurie tūpė ant ekspozicijos paveikslų, o vienas įsitaisė ant V. Makūno peties.
Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas pasakojo, kad iš 11 parodoje pristatomų autorių svarbiausią vietą užima K. Hokusajis. Šis menininkas savo kūryboje naudojo ne tik tradicinius Japonijos medžio raižybos principus ir techniką, bet ir iš Europos pasiimtą gilią perspektyvą, prūsiško mėlio pigmentą. Dėl šių naujovių japonų surimono tradicijoje jis tapo labiau suprantamas Vakarų šalių auditorijai.
K. Hokusajis priklausė ukijo-e („nepastovaus pasaulio paveikslai“) meno mokyklai. Jo ankstyvieji darbai atstovauja visą ukijo-e spektrą, į kurį įeina kraštovaizdžius ir aktorius vaizduojantys vieno lapo estampai, rankomis tapyti paveikslai ir surimono („atspausdinti dalykai“) – sveikinimai, pranešimai ir panašiai. Vėliau menininkas daug dėmesio skyrė klasikinei samurajų tematikai. Išgarsėjo peizažų serijomis: „36 Fudži kalno vaizdai“ (~1827–1830), „Kelionė po visų provincijų krioklius“, „Nuostabūs visų provincijų tiltų vaizdai“ (abi ~1829–1832); paveikslėlių knygomis „Manga“ (1814 m.), iš kurių kildinamas japoniško komikso žanras.
K. Hokusajis yra laikomas vienu produktyviausių, įvairiapusiškiausių ir įtakingiausių tarp visų ukijo-e meno atstovų.
Šio menininko spalvinga asmenybė atsiskleidžia ir jo paskutiniame eilėraštyje, parašytame tradicine haiku septynių skiemenų forma, kuris, laisvai išvertus, skambėtų taip:
„Netgi kaip vaiduoklis
Mano siela norės klajoti
Vasaros laukuose.“
***
Parodos Raudondvario pilyje lankymo laikas:
III–VII 10–18 val.
Likus 30 min. iki darbo pabaigos, lankytojai į ekspozicijas neįleidžiami.
Daugiau informacijos www.krmuziejus.lt

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos