Ringaudų seniūnija: daugėja ir gyventojų, ir verslo įmonių

Ringaudų seniūnijoje sparčiai dygsta nauji gyvenamųjų namų kvartalai ir kuriasi verslas. „Ringaudus jau sunku vadinti kaimu. Keičiasi bendras vaizdas, tampame šiuolaikiškesni, daugėja verslo įmonių ir prekybos centrų“, – džiaugėsi seniūnė Rūta Slivinskienė.

„Kauno diena“ metų pradžioje jau rašė, kad didžiausias demografinis šuolis – registruotas 601 naujas gyventoju – pernai Kauno rajone įvyko Ringaudų seniūnijoje. 2021-ųjų pradžioje čia gyveno 8 316 žmonių, o šių pradžioje – jau 8 917. Sparčiausiai augusi seniūnija pagal šį rodiklį pakilo į trečią vieną Kauno rajone, į ketvirtą poziciją nustūmusi 426 gyventojais paaugusią Garliavos apylinkių seniūniją.

Kuriame kaime šiuo metu vyksta didžiausia plėtra, pasak R.Slivinskienės, sunku net išskirti. „Bajorų kaime, Poderiškių, Noreikiškių, Ringaudų, Miriniškių, Mitkūnų, Virbališkių, Pyplių, Gaižėnų, Karkiškių ir Kazliškių kaimuose – visur vyksta statybos. Visur kasinėjama, rausiama, kai kur net pažeidžiama tai, kas jau buvo sukurta“, – neslėpė seniūnė.

Vyrauja smulkusis verslas

Pačių įvairiausių pastaruoju metu atsirado verslo įmonių ir paslaugų. Žinoma, vyrauja smulkusis verslas. „Tai žuvies ir kebabų kioskeliai ir autoservisas. Prie automobilių plovyklos įsikūrė net kelios įmonės: taisomi kompiuteriai, parduodamas ėdalas šunims, veikia dvi picerijos, kirpykla. Nors „Piliakalnio kiemelis“ priklauso Kačerginės seniūnijai, jo savininkai Gintarė ir Gytis Ramanauskai yra ir mūsų seniūnijos verslininkai, jiems priklauso kebabinė. Tai labai darbšti, išradinga ir versli šeima“, – pasakojo R. Slivinskienė.

Ringauduose yra „Žaidimų namas“, o Noreikiškių kaime – verslo sala: įmonės įsikūrusios dviejuose kaimyniniuose namuose. „Čia veikia grožio studija „Masaja“, veterinarijos klinika, paslaugas teikia odontologai, neseniai atidaryta mėsinė, o „Šeimos desertinė“ įkūrė cechą, nes ankstesniame pastate nebetilpo. Visi plečiasi, auga, verslas klesti“, – vardijo pašnekovė.

Jei skaičiuosime per abi kaimynines seniūnijas – Ringaudų ir Akademijos – rasime visus prekybos centrus, kol kas trūksta tik „Norfos“. Manoma, kad ji ateityje atsiras šalia besiplečiančių Bajorų, Miriniškių ir Poderiškių kaimų. Pasak seniūnės, netrukus Ringauduose turėtų prasidėti „Lidl“ statybos, projektas jau pristatytas gyventojams, tik kol kas stringa dalies Šakių plento rekonstrukcijos darbai.

„Tikimės, kad turėsime ir turgų. Jis numatytas privačioje valdoje, todėl jo savininkai pirmiausia nori sutvarkyti aplinką, kad nuomai numatyta teritorija būtų graži. Be to, sklypo šeimininkai pageidauja, kad kioskeliai būtų vienodi ar bent jau panašūs, kad turgavietė būtų patraukli“, – pasakojo R. Slivinskienė.

Ko dar trūksta

Klausimą, ko dar trūksta šiai seniūnijai, užduodu pusiau juokais, nustebinta gerų naujienų gausos. Pasak pašnekovės, ringaudiškiai laukia atskiros vietos kultūros renginiams, daugiau erdvių pradinei mokyklai. Savivaldybė tuo rūpinasi, tačiau dėl neįvykusio viešųjų pirkimų konkurso sprendimų teks palaukti.

„VDU Ugnės Karvelis gimnazija yra dviejų seniūnijų – Akademijos ir Ringaudų – mokiniams. Čia jiems taip pat ankštoka. Ateitis, kai bus pastatytas priestatas, numatoma graži, bet šiuo momentu esama problemų“, – neslėpė pašnekovė. Ji pasidžiaugė, kad atsiradus „Smalsučiui“ ir privačių darželių, visi vaikai turi galimybę lankyti darželį, vietų netrūksta, eilių nėra.

Kyla ir kitų iššūkių

Su tokiu sparčiu seniūnijos augimu kyla ir kitų iššūkių, o seniūnijos darbuotojams tenka vis didesnis krūvis. Seniūnaičių sueigoje vis daugėja sprendžiamų klausimų, kurie rodo įvairėjančius gyventojų poreikius.

„Bendruomenės sėkmingai įsitraukia į bendras veiklas. Seniūnijos pagrindinis tikslas – kurti patrauklią aplinką gyventi, dirbti ir ilsėtis po darbų visuose kaimuose: jų turime 19. Nelengva atrasti galimybę panaikinti barjerus tarp skirtingo socialinio sluoksnio žmonių, apsaugoti nuo svetimos kultūros įtakos, kuri gali pasirodyti priimtinesnė, padėti formuoti vietos žmonių vertybes ir identitetą, padėti ar stengtis išmokyti pasinaudoti kultūros paveldo teikiamomis galimybėmis“, – sakė seniūnė.

Ūkininkų vaidmuo, pasak R. Slivinskienės, Ringaudų seniūnijoje keičiasi: jie nėra mėgstami naujai atsikrausčiusių gyventojų, kurie nėra tokie pakantūs skleidžiamam kvapui, kai vyksta tręšimas mėšlu ir srutomis. „Tačiau tenka nuraminti ir stengiamės įtikinti, kad ūkininkai labai svarbūs kaip maisto produktų gamintojai. Vis dėlto Lietuvoje ūkininkų vizija keičiasi. Ateities ūkininkai – mūsų kultūrinio paveldo sergėtojai. Juos reikia gerbti ir saugoti“, – įsitikinusi pašnekovė.

Kaimo turizmo plėtra, seniūnės teigimu, yra tarp dviejų ugnių: lokalios ir globalios plėtros (vietiniai gyventojai ir verslininkai norėtų veikti, remdamiesi esamais ištekliais), ir tarp diktuojamų rinkos sąlygų, politikų ir taisyklių ar paramos, siūlomos iš išorės. „Gal todėl kaimo turizmo plėtros mūsų seniūnijoje praktiškai nėra. Apskritai, šių dienų pasaulyje vyksta daug įvairių pokyčių, prie kurių reikia išmokti labai sparčiai derintis“, – kalbėjo R. Slivinskienė.

Komentaras

Šarūnas Šukevičius, 

Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius

Džiaugiamės tokia sparčia Ringaudų seniūnijos plėtra. Tačiau šią tendenciją visuomet lydi iššūkiai. Bendradarbiaujant su verslu, savivaldybei pavyko išspręsti vietų darželiuose trūkumo problemą. Bendradarbiaudami su VDU, manau, sėkmingai išspręsime ir VDU Ugnės Karvelis gimnazijos patalpų išplėtimo klausimą. Šiuo metu rengiamas techninis projektas, rudenį ketiname skelbti viešųjų pirkimų konkursą.

Esame numatę šalia Ringaudų pradinės mokyklos pastatyti naują modulinį pastatą ir į jį iškelti seniūnijos administraciją, biblioteką. Parengėme techninį projektą, jį ringaudiškiai patvirtino ir tuomet paskelbėme viešųjų pirkimų konkursą. Deja, jis neįvyko, nes rangovo pateiktos darbų kainos gerokai viršijo mūsų paskaičiuotas kainas. Bandysime konsultuotis, aiškintis, kodėl kainos taip išaugo. Problema neišsispręs savaime, todėl konkursą skelbsime iš naujo.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Šio straipsnio publikuoti be „Kauno dienos“ leidimo negalima

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: