Pagal gyventojų skaičių Ringaudai netrukus gali tapti trečiąja pakaunės seniūnija

Ringaudų seniūnija jau kuris laikas kitoms neperleidžia sparčiausiai besiplečiančios seniūnijos titulo. Specialistai pastebi – plėtra jau kuris laikas čia vyksta darniai, civilizuotai ir moderniai.

Lipa ant kulnų

Pagal gyventojų skaičių Ringaudų seniūnija nusileidžia tik Garliavos, Domeikavos ir Garliavos apylinkių seniūnijoms. Pastarajai, turinčiai 8356 gyventojus ir per metus paaugusiai 195, Ringaudų seniūnija su 8316 gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų ir metiniu 383 gyventojų pliusu sparčiai lipa ant kulnų.

2015 metų pradžioje Ringaudų seniūnijoje, kurios plotas 59,02 km², gyvenamąją vietą buvo deklaravę 6135 gyventojai, o šiemet sausio 3 d. – jau 8316. Padidėjimas ženklus – 2181 asmeniu, panašiai tiek žmonių šiuo metu gyvena Vilkijos apylinkių seniūnijoje, išsidėsčiusioje 149 km² plote.

Tokia sparti Ringaudų seniūnijos plėtra buvo užprogramuota 2009 metais patvirtintame Kauno rajono bendrajame plane. Juo vadovaujantis, iš žemės ūkio į gyvenamąją Ringaudų seniūnijoje buvo pakeista 5 tūkst. sklypų paskirtis. Pavieniai gyvenamieji namai ir ištisi kvartalai ėmė dygti kaip grybai po lietaus, Ringaudų, Noreikiškių ir kiti kaimai tapo miegamuoju Kauno rajonu.

Minimumas chaoso

„Tai patraukli teritorija tiek susisiekimo, tiek gamtiniu atžvilgiu: šalia – Kamšos botaninis draustinis, žavesį kuriantys krantai, o Kaunas –  šalia. Kita vertus, draustinio kaimynystė įpareigoja, čia galioja nemažai draudimų. Jau seniau išvystyti „Kamšos namų“ kvartalai, anuomet buvo statomi kaip pavyzdiniai, humaniška architektūra ir Noreikiškių senojoje gyvenvietėje. Savivaldybė jau ne vienerius metus deklaruoja, jog siekia darnaus planavimo ir darnios architektūros, šios krypties ir laikomės. Noreikiškėse chaoso yra minimaliai, tai –  ankstesnio Statybos įstatymo reglamentavimo pasekmė“, – tvirtino Kauno rajono vyr. architektė Jurgita Kalvinskaitė.

Dabar šioje seniūnijoje kaip gerosios praktikos pavyzdys įvardijamas kvartalas „Noa namai“. Projekto vystytojai  įsipareigojo įrengti  visą infrastruktūrą: kelius, gatves, apšvietimą, šiuo metu jau statomas vaikų darželis.

Neseniai Kamšos draustinio pašonėje Noreikiškių kaimo Stirnų gatvės pabaigoje išdygo dešimties dvibučių namų kvartalas „Stirnų namai“, Minties g. pastatytas naujas kvartalas, kuriame galės gyventi 21 jauna šeima. Būstų statyba vyksta ir kituose Ringaudų seniūnijos kaimuose.

Daugės prekybos centrų

„Ringaudų seniūnijoje sparčiai dygsta nauji gyvenamųjų namų kvartalai, džiugu, kad ateina ir verslas. Per dvi seniūnijas – Ringaudų ir Akademijos – praktiškai turėsime visus prekybos centrus, kol kas trūksta tik „Norfos“. Manau, kad ji irgi atsiras šalia besiplečiančių Bajorų, Miriniškių ir Poderiškių kaimų“,  – prognozavo seniūnas Rimantas Vitkauskas.

Tai, kad kaimyninėje seniūnijoje prie jas jungiančio Šakių plento jau nuo rudens veikia „Rimi“, nė kiek nepakoregavo „Iki“ prekybos tinklo vystytojų bene 10 metų puoselėjamų planų. Vadinamajame trikampyje tarp „Analizės“ ir „Maximos“ projektuojamas „Iki“ prekybos centras ir „Baltic Petroleum“ degalinė, šių objektų statyboms jau išduoti leidimai.

Ringaudų žemėlapyje taip pat padėtas taškas, kur turėtų atsirasti „Lidl“. Naujam prekybos centrui numatytoje vietoje ne vienerius metus prekiauta vaismedžiais, dekoratyviniais krūmais bei gėlėmis. Ringaudiškiai ir aplinkinių kaimų gyventojai šio prekybos centro vietą įvardija paprasčiau – Viktoro Pranckiečio žemėje. Tiesa, šis projektas – šiek tiek stringa.

„Bendrasis planas nedraudžia statyti, o poreikį diktuoja rinka. Bendruomenės nori prekybos centrų, sporto klubo ir kitų dalykų, paslaugos turi žengti koja kojon su gyvenamųjų namų plėtra. Tai vienas iš pagrindinių efektyvaus planavimo principų, paslaugos turi būti pasiekiamos ranka. Priešingu atveju vėl bus generuojami papildomi srautai, nes gyventojams, norint apsipirkti, apsikirpti ir panašiai reikia važiuoti iš vieno krašto į kitą. Vystytojai ateidami privalo atitikti įstatyme numatytus reikalavimus, o  tuo pačiu – neapsunkinti susisiekimo infrastruktūros“, – sakė Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjas Mindaugas Kruopis.

Pralaidumas per mažas

Būtent tai Ringauduose ir kelia daugiausia diskusijų, nes jau dabar važiuojančius Šakių plentu erzina rytinės ir vakarinės spūstys po darbo. Šakių plentas  –  tranzitinis, juo važiuoja ne vien Ringaudų gyventojai. Kelių ir transporto skyriaus vedėjo pavaduotojas Tautvydas Tamošiūnas pritarė: Šakių plento pralaidumas per mažas, savivaldybė kokių nors priemonių imtis negali, nes jis priklauso Lietuvos automobilių kelių direkcijai. Iš „Lidl“ išvažiuojantys Ringaudų žiedu turėtų pirmumo teisę ir padėtį dar labiau pablogintų.

„Kol nebus išspręsti transporto judumo klausimai Šakių plente, grandiozinių projektų šalia jo nebus, –  patikino J.Kalvinskaitė. –  O teritorijos toliau nuo krašto kelio nėra labai patrauklios stambiajam verslui. Be to, ir Bendrasis planas yra pakankamai smulkaus mastelio, labiau orientuotas į naujų gyvenamųjų namų statybą“.

Vis dėlto, smulkiesiems verslams kurtis šalia Šakių plento Ringaudų seniūnijoje raudona šviesa nežiebiama. Šakių plento pradžioje neseniai pradėjo veikti automobilių servisas. Mitkūnų kaime, adresu  Šakių pl. 62, projektuojami du – 1400 ir 1100 kv. m – pastatai. Prekybos paskirties pastate numatytos prekybinės ir sandėliavimo patalpos, o antrajame jo aukšte – administracinės ir darbuotojų poilsiui skirtos patalpos. Antrasis, paslaugų paskirties pastatas yra suskirstytas į sunkvežimių remonto dirbtuves ir sandėliavimo patalpas. Šalia Šakių plento Virbališkių kaime, adresu Žalioji g.1, įrenginėjama automobilių plovykla.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, "Kauno diena"

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: