Sena Zapyškio istorija netrukdo miesteliui atsinaujinti

Daugiau nei prieš savaitę „Kauno diena“ rašė, kad archeologų aptikti radiniai liudija: Zapyškio istorija siekia I a. pr. Kr. Gerokai senesniu tapusiame miestelyje vyksta nemažai darbų, paversiančių jį dar patrauklesniu ir šiuolaikišku.

Trys nauji objektai

Netoli Šv.Jono Krikštytojo bažnyčios iškils net trys objektai: prieplaukos stoties pastatas, stoginė ir stacionari prieplauka.

Prieplaukos stoties pastatas tarnaus kaip laivų laukimo erdvė ir infocentras. Čia bus galima įsigyti vaisvandenių ir supakuotų užkandžių, informacinių leidinių, gauti turistinę informaciją žodžiu ar tiesiog mėgautis pro stiklo sienas atsiveriančiais Nemuno ir jo pakrančių vaizdais. Statinys bus nekenkiantis aplinkai – ant jo stogo numatyta įrengti saulės baterijas.

Teritoriją apie pastatą ketinama grįsti betoninėmis granito trupiniais apdailintomis trinkelėmis, o priešais pagrindinę įeigą sukurti erdvę, kurioje šiltuoju metų laiku būtų tarsi lauko kavinukė su staliukais ir kėdėmis.

Stendas prie pastato skelbs laivų grafikus, supažindins su tvarka šioje teritorijoje, informuos apie renginius Zapyškyje, Kačerginėje ir Kulautuvoje. Automobilius parkuoti bus galima šiuo metu baigiamoje įrengti aikštelėje Muziejaus gatvėje. Ten bus ir keturios vietos žmonių su negalia automobiliams. Dviračius bus galima palikti greta esančioje dviračių statymo zonoje, nes čia bus įrengti dviračių stovai su galimybe juos prirakinti.

Antras naujas objektas – stoginė – turės ir estetinę paskirtį, ji dengs įėjimo į viešuosius tualetus zonas, dviračių stovėjimo vietas, elektromobilių krovimo stotelės punktą. Atvykstančiųjų patogumui punkte jau galima vienu metu krauti du elektromobilius, susiremontuoti ar išsinuomoti dviratį. Stoginė spalva derės prie kitų miestelio elementų: šviestuvų stulpų, suoliukų, šiukšliadėžių.

Pasak Zapyškio seniūno Sigito Imbraso, stacionarios prieplaukos sprendiniai dar koreguojami, o prieplaukos stoties statybai intensyviai rengiamasi. „Jau padarytas privažiavimo kelias, jis išasfaltuotas. Privesta elektra, vanduo, laukiama stulpų. Juos atgabenus, bus įrengtas apšvietimas“, – darbus vardijo S.Imbrasas.

Atsiras plaukiojantis sodas ir slipas

Už Zapyškio, prie vandenvalos įmonės, planuojama įrengti slipą (valčių nuleidimo taką). Jis atsiras įgyvendinant Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšomis finansuojamą projektą „Vandens transporto priemonių nuleidimo vietos įrengimas Kauno rajono Zapyškio miestelyje ir Guogų kaime“. Abiem objektams skirta po 18,7 tūkst. eurų. Projektas šiam objektui Zapyškyje jau parengtas, statybai gauti leidimai, Kauno rajono savivaldybė paskelbusi viešųjų pirkimų konkursą rangos darbams. Jie tikriausiai prasidės pavasarį.

Iki 2022 m., kai Kaunas ir Kauno rajonas taps Europos kultūros sostine, Nemunu į Zapyškį bus atplukdyta žemkasė, atsiras plaukiojantis sodas. Čia bus galima organizuoti konferencijas, rengti edukacijas. „Plaukiojančiame sode bus scena, vyks koncertai, o juos stebėti bus galima iš šlaite planuojamo pastatyti amfiteatro, kuriame tilps apie 100 žiūrovų“, – pasakojo seniūnas.

Nusileisti neketina

Kitąmet planuojama pradėti ir pagrindinės Zapyškio gatvės renovaciją: naujai įrengti šaligatvius, atsisakyti antžeminių elektros laidų, modernizuoti apšvietimą. Šiuo metu vyksta projektavimo darbai.

„Projektuodami šaligatvius susidūrėme su problema. Važiuojant per Zapyškį link Kauno dešinėje pusėje autobusų stotelė yra palyginti ankštoje vietoje. Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) nori stotelę iškelti į kitą vietą ir eina lengviausiu keliu. LAKD nuomone, stotelei tinkama vieta – prie paminklo Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiui. Gyventojams toks sprendimas nepatinka, nes sumažės erdvė prie paminklo. Rengiame susirinkimą ir ieškosime kompromiso“, – sakė Zapyškio seniūnas.

Paminklas Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečiui turi savitą istoriją. Jis miestelyje iškilo 1929 m. gegužę Zapyškio šaulių būrio vado Jurgio Žitinevičiaus iniciatyva. 1940 m. nuo paminklo nuimtas kryžius, o 1960 m. paminklas iš viso nugriautas ir tik 1989 m. atstatytas inžinieriaus G.Pasiauros bei Zapyškio sąjūdžio grupės iniciatyva. Zapyškiečiai neketina leisti, kad istorijos smūgius atlaikiusį paminklą užgožtų autobusų stotelė. Be to, Vytauto gatvės rekonstrukcijos projekto autoriui jie turi klausimų dėl eismo saugumo, perėjų, želdinių.

Gražėja ir Kluoniškių kaimas

Darbai verda ne tik dalyje prie Nemuno, bet ir ant kalno. Kluoniškių kaime įsibėgėja Zapyškio pagrindinės mokyklos priestato statyba. Kadangi katilinės atidavimas vertinti – ilgai trunkantis procesas, panašu, kad ugdymo įstaigą kurį laiką dar šildys laikinas dujų katilas.

Nugriovus vaizdą gadinusį buvusį klebonijos ūkinį pastatą, atsivėrė erdvė, čia neseniai baigta tvarkyti aplinka, privažiavimo kelias, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Ja naudojasi į bažnyčią atvažiavę parapijiečiai, Zapyškio pagrindinės mokyklos mokytojai, Bendruomeninių paslaugų centro lankytojai ir darbuotojai. Gyventojai džiaugiasi ir pačiu centru bei jame teikiamomis paslaugomis.

Kitais metais numatytos permainos Šviesos gatvėje. „Liepų gatvėje yra šaligatviai, juos ketinama įrengti ir Šviesos gatvėje, taip pat planuojama išmontuoti senus šviestuvus ir sumontuoti naujus“, – pasakojo S.Imbrasas.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, "Kauno diena"

Nuotraukos: Vilmanto Raupelio

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: