Skulptoriaus A. V. Ambraziūno gimtinėje – pagarbos ir atminimo ženklai

Žolinių dieną, Valmantiškių kaime pagerbtas pernai miręs vienas žinomiausių Lietuvos skulptorių Alfonsas Vincentas Ambraziūnas. Buvo atidengtas šiam menininkui skirtas paminklinis akmuo, be to, viena kaimo gatvių nuo šiol vadinsis jo vardu. Valmantiškių kaime skulptorius gimė ir augo, todėl jo atminimas įamžintas būtent šioje žemėje.

Paminklinio akmens atidengimo ceremonijoje dalyvavo skulptoriaus artimieji, draugai, kaimynai, bendražygiai, jo mokiniai, Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas, Vilkijos apylinkių  seniūnas Arūnas Bačiūnas, žurnalistė, laidų vedėja Edita Mildažytė, menotyrininkas Saulius Pilinkus ir kiti svečiai.

„A.V.Ambraziūnas paliko gilų pėdsaką Lietuvos mene. Džiaugiamės, kad didis šio krašto žmogus nebus pamirštas“, – sakė seniūnas A. Bačiūnas. Jis džiaugėsi, kad Valmantiškių kaimo gyventojai neprieštaravo, kad jų kaime būtų pakeistas gatvės pavadinimas. Tad nuo šiol visi važinės A.V.Ambraziūno gatve.

Skulptoriaus gimtinėje pastatytas paminklinis akmuo padarytas iš paties menininkui priklausiusio akmens, pagamintas su kaltu ir plaktuku, kurie priklausė A. V. Ambraziūnui. Akmenyje įmontuotas jo sukurtas bareljefas. Paminklo autorius – Daumantas Kučas.

Atidengiant paminklinį akmenį prisiminimais apie skulptorių pasidalino S. Pilinkus. A. V. Ambraziūnas buvo jo mokytojas, tad įdomių ir linksmų istorijų netrūko.

Renginyje dalyvavusi skulptoriaus dukra, keramikė ir pedagogė Eglė Ambraziūnaitė prisiminė tėtį, jo kūrybą, papasakojo apie jo vaikystę ir kaip jis nusprendė rinktis menininko kelią.

„Mano senelis buvo kalvis, turėjo įsirengęs namuose nedidelę kalvę. O tėvo dėdė Vincas Ambraziūnas buvo žinomas apylinkėse dievdirbys, pastatęs ne vieną kryžių prie kelio aplinkiniuose kaimuose. Matydamas, kaip dėdė drožinėja įvairius dievukus, neretai ir tėtis prisėsdavo drauge pasiėmęs kokį aštresnį peiliuką. Gal dėdės įkvėptas, o gal ir pats susižavėjęs drožinėjimu, jis nutarė stoti į Vilniaus valstybinį dailės institutą, studijavo skulptūrą“, – apie tėtį pasakojo dukra Eglė.

Skulptorius dirbo monumentaliosios, dekoratyvinės, memorialinės bei mažosios skulptūrinės plastikos srityse, kūrė portretines kompozicijas, darė monotipijas. Nuo 1959 m. A.V. Ambraziūno darbai buvo eksponuoti daugelyje Lietuvoje rengiamų parodų, o taip pat Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Kanadoje, Vokietijoje, Danijoje, Suomijoje, Olandijoje, Lenkijoje, Italijoje.

Reikšmingiausias skulptoriaus kūrinys ir tikriausiai žinomiausias visiems lietuviams – monumentas Kauno IX-ame forte. A. V. Ambraziūnas sukūrė paminklus ir kompozicijas rašytojams V. Krėvei-Mickevičiui (Druskinininkai), J. Basanavičiui (Mažeikiai), V. Mykolaičiui – Putinui (Marijampolė), A. Maceinai (Prienai), Tauro apygardos partizanams (Marijampolė), kompozitoriui A. Balsiui ir matematikui P. Katiliui (Antakalnio kapinės, Vilnius), kraštotyrininkui P. Bugailiškiui (Rasų kapinės, Vilnius) ir kitiems iškiliems asmenims.

Pašventinus paminklinį akmenį šventė persikėlė į Saulėtekius, kur vyko tradicinė šio krašto šventė „Žolinių puokštė“. Šiais metais Saulėtekių bendruomenės ir Vilkijos kultūros centro organizuotas renginys buvo ypatingas – atidaryta Saulėtekio laisvalaikio salė. Kaimo gyventojai džiaugiasi, kad jų krašte bus naujas kultūros židinys, kultūriniams renginiams skirta erdvė.

„Ne kartą esu buvęs šiame krašte ir kaskart labai gera čia lankytis. Jūsų bendruomenė vertina pamatines vertybes, jas puoselėja. Jūsų stiprus ryšys su tėviške, šeima yra gražus pavyzdys mums visiems. Šiandien pagerbėme jūsų kraštiečio atminimą. Skulptorius A. V. Ambraziūnas buvo iškili asmenybė. Jo nuostabūs darbai puošia ne vieną Lietuvos miestą, yra eksponuojami ir užsienyje. Kauno rajonui garbė, kad mūsų krašte gimė, užaugo ir kūrė šis unikalus menininkas“, – šventės metu kalbėjo meras V. Makūnas.

Į šventę meras atvyko su dovanomis laisvalaikio salei, taip pat įteikė padėką Gutijerai Steponaitienei, Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Saulėtekių padalinio vyriausiajai bibliotekininkei.

Šventėje koncertavo Vilkijos ir apylinkių mėgėjų meno kolektyvai, vyko sporto varžybos, kaip įprasta, buvo renkama gražiausia Žolinių puokštė, netrūko pramogų vaikams ir jaunimui. Saulėtekių šventės dalyviai pirmieji galėjo apžiūrėti eksponuojamą skulptoriaus A. V. Ambraziūno foto darbų parodą. Vakarą vainikavo grupės 16 Hz koncertas. 

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: