Sveikesnis ir išmintingesnis jaunimas

Kauno r. Raudondvario gimnazija dalyvavo programos „Erasmus+“ 2 pagrindinio veiksmo bendrojo ugdymo sektoriaus mokyklų mainų partnerystės projekte 2018-1-ES01-KA229-051027­2 „Healthier minds, smarter minds“. Šioje programoje taip pat  dalyvavo mokiniai  iš Graikijos, Švedijos, Portugalijos, Ispanijos ir Italijos. Projekto tikslas – sveikatai palankių mitybos įpročių formavimas, fizinio mokinių aktyvumo lavinimas.  Projektas tęsėsi 3 metus (2018–2021 m). Jame dalyvavo 14–15 metų mokiniai.

Pirmasis mokinių susitikimas vyko Graikijoje, Kranidi gimnazijoje. Susitikimo metu buvo aplankyta Kranidi gimnazija, susipažinta su Graikijos švietimo sistema, projekto dalyviai pristatė savo valstybes ir mokyklas. Mokiniai diskutavo apie sveikos  mitybos piramidės principus, iš pateiktų sąrašo sudarė savaitės meniu, kurį įvertino dietologai. Be to, gamino tradicinį ir šiuolaikinį maistą pagal Viduržemio jūros dietą liaudies muziejaus dirbtuvėse ir vietiniame restorane. Graikų tėvelių gamintų patiekalų vakarienė mokykloje buvo smagi. Susitikimo metu buvo aplankytas bitininkystės ūkis, vietinė vyninė ir alyvuogių aliejaus gamykla, istorinis antikinis Olimpijos miestas, kuriame įvyko pirmosios olimpinės žaidynės.

Antrasis projekto dalyvių susitikimas vyko Portugalijoje, Virginia Moura gimnazijoje.  Dalyviai buvo sutikti tradiciniais šokiais ir dainomis, akompanuojamomis liaudiškų instrumentų. Mokykla gali didžiuotis kompiuterių klasėmis, robotukų programavimo klase. Dalyviai susipažino su Gimarainšo miestu – pirmąja Portugalijos sostine, aplankė autentiškuose pastatuose įsikūrusią meriją ir biblioteką, dalyvavo edukacinėje programoje – žiedė stilingus portugališkus puodus iš molio. Dar vyko į Porto miestą, įsikūrusį šiaurės vakaruose, prie Atlanto vandenyno. Tai antrasis miestas pagal gyventojų skaičių, stambus transporto, prekybos ir žvejybos uostas. Paskutinę dieną praleido mokykloje. Kiekvienos šalies komanda pristatė tradicinę šalies virtuvę, patiekalus, pasakojo, kaip jie paruošiami. Portugalijos komanda išleido visų šalių patiekalų knygutę. Vyko sporto varžybos. Svečiai galėjo išbandyti įvairias sporto šakas, važiuoti dviračiais. Taip pat mokiniai gavo progą išbandyti išmaniąją klasę, kurioje žaidė ir kūrė kompiuterinius žaidimus apie sveikatą. Vėliau dalyviai aplankė miestelio malūną, kur bandė iškepti tradicinės portugališkos duonos, paragauti nacionalinių valgių.

2019 m. gegužės 12–17 d. Kauno r. Raudondvario gimnazijoje vyko trečiasis  dalyvių susitikimas. Raudondvario dvare su svečiais bendravo Kauno r. švietimo skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius. Po to svečiai keliavo į Raudondvario gimnaziją, kurioje buvo šiltai sutikti „Vėjo malūnėlio“ kolektyvo šokiais ir duona su druska. Apžiūrėję mokyklą, projekto dalyviai žaidė susipažinimo žaidimus, o mokytojai tobulino IT gebėjimus kurdami projekto tinklapį. Dalyviai vyko į ekskursiją po Kauną. Be to, buvo aplankyti Trakai ir Vilnius. Svečiai nuoširdžiai žavėjosi mūsų miestais, bažnyčių gausa, architektūra. Visų projekte dalyvaujančių mokinių ir mokytojų laukė išbandymai sporto šventėje. Šviečiant saulei sportininkai varžėsi įvairiose rungtyse. Daugelis pirmą kartą išbandė savo taiklumą šaudydami gimnazijos šaudykloje.

Dar projekto dalyviai pristatė populiariausias dalyvaujančių projekte šalių sporto šakas. Mokiniai stebino prezentacijų išradingumu: vieni rodė interviu su mokytojais ir mokiniais, kiti tikrino klausančiųjų pastabumą paruoštu klausimynu prezentacijos pabaigoje, trečių pristatyme buvo galima pasigrožėti filmuku apie dalyvių mėgstamas sporto šakas.  Vaikai įdėmiai klausėsi vieni kitų. Po prezentacijų visi skubėjo į maisto gaminimo užsiėmimą, kur „Erasmus+“ dalyviai smagiai klegėdami gamino sveikus užkandžius, kuriais vėliau mėgavosi patys.

Ketvirtasis mobilumas vyko Italijoje. Mokiniai Castel Di Sangro mokykloje išklausė paskaitą apie sveiką mitybą, pristatė savo verslo idėją, susijusią su sportu arba sveikata. Buvo smagu ir įdomu stebėti įvairius pristatymus apie sveikus užkandžius, plaukų segtukus, pagamintus iš antrinių žaliavų, popamokines veiklas, kurių metu galima išmokti gaminti sveikus patiekalus, išmokti šokti, žaisti futbolą ar groti gitara. Raudondvario gimnazijos atstovai pristatė stresą mažinančias apyrankes. Mūsų produkto reklaminis filmukas sulaukė daug pagyrų ir ovacijų, tad likome labai patenkinti. Ketvirtą susitikimo dieną vyko projekto dalyvių sukurtų produktų paroda bei prekyba. Mokyklos koridorius aidėjo nuo paauglių kvietimų prieiti prie jų, susipažinti ir įsigyti eksponuojamus daiktus ar paslaugas. Mobilumo metu buvo aplankytas triukšmingasis Neapolis, Abruzo nacionalinis parkas ir kurortinis miestelis Pescocostanzo kalnuose. O kaipgi Italija be picų! Mokiniai patys gamino įvairių rūšių picas ir jas skanavo. Tai buvo puiki patirtis.

Paskutinis susitikimas vyko nuotoliniu būdu, kurio temos buvo „Maisto telefoninių programėlių kūrimas ir sportinių varžybų organizavimas“ ir „Motyvacija technologijų, gamtos, sveikatos ir sporto pagalba“. Susitikimo pradžioje projekto dalyvius pasveikino Ispanijos miesto Salou meras Pere’ė Granados’as, taip pat mokyklos direktorė Carme’ė Moreno. Ispanijos mokiniai pristatė saulėtąjį miestelį Salou ir savo mokyklą. Vėliau mokiniai plušo kurdami telefono programėlę apie sveiką maistą ir jo naudą. Antra diena prasidėjo pokalbiais tarp mokinių apie jų pomėgius ir aktyvų laisvalaikį. Mokiniai tarptautinėse grupėse diskutavo apie būdus, kaip skatinti paauglius mažiau praleisti laiko prie kompiuterio ir televizoriaus. Projekto viešnia dietologė atsakė į kiekvieną vaiko užduotą klausimą apie mitybą. Po pietų pertraukėlės Ispanijos studentai pademonstravo Tabatą treniruotę. Kadangi mes negalėjome jos išbandyti šiuo metu, pasižadėjome tai padaryti savarankiškai arba kai grįšime į mokyklą. Antrą dieną vainikavo mokymai, kaip susikurti sporto žaidimą telefone. Trečia diena prasidėjo skambant muzikai, nes mokinius mokė sukurti savo garso takelį. Manome, kad tai puiki laisvalaikio ir aktyvaus poilsio idėja. Po pamokos projekto svečias gydytojas atsakė į vaikams rūpimus klausimus, o pabaigoje mokiniai dalyvavo jogos užsiėmime. Ketvirtos dienos rytą susitiko su alpinistu Oscar’u Cadiach’u, kuris pasakojo apie savo patirtis ir atsakė į klausimus. Po susitikimo su garsiu žmogumi, projekto dalyviai dekoravo sportinius marškinėlius: vieni gyvai, kiti virtualiai. Penktosios dienos rytą Ispanijos mokiniai pristatė psichinės sveikatos ypatumus, diskutavo šia tema. Vėliau dalyviai rodė tradicinius šokius ir atsiuntė mums instrukcijas, kaip juos šokti. Po tradicinių šokių sekė hip hop šokio pamoka. Su pavydu stebėjome ispanus, trypiančius kartu. Norintys mokėsi šokti vieni namuose. Dienai baigiantis mokiniai rašė įspūdžius apie šią susitikimo savaitę, sveikinimo žodį tarė užsienio kalbų koordinatorė Carme’ė Tinoco ir švietimo skyriaus atstovė Lahoz’a Chief. Susitikimą vainikavo virtuali sertifikatų įteikimo ceremonija, viso projekto nuveiktų darbų video ir nuotraukų šou, taip pat atsisveikinimai įvairiomis kalbomis.

Projekto koordinatoriai nuoširdžiai tikisi, kad projektui pasibaigus jaunimas nepamirš aktyvaus gyvenimo būdo ir jo naudos.

Projekto koordinatorė Lietuvoje Simona Mikalauskienė

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

: