Zapyškyje nuaidės „Simfonija iš šiaurės jeruzalės“

Rugsėjo 4 dieną, 16 val., prie Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios įvyks Europos žydų kultūros dienai skirtas renginys, kurio metu bus pagerbti prieš 81 metus žiauriai nužudyti Zapyškio ir Šakių žydai.

Renginio metu skambės kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurta „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės”. Kūrinį atliks Vilniaus m. savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei kviestiniai klasikos, džiazo ir folkloro muzikantai iš Lietuvos ir Izraelio. Lietuvos kultūros tarybos, Kauno rajono savivaldybės, Izraelio ambasados Lietuvoje bei kitų rėmėjų dėka šis koncertas Zapyškyje bus nemokamas.

Jaudina ir Ukrainos skausmas

„Šiemet Europos žydų kultūros diena sutampa su žydų žudynių Zapyškyje data, todėl nusprendėme surengti išskirtinį renginį, kurio metu pagerbsime nekaltai nužudytus šio krašto gyventojus bei pristatysime muzikinį projektą „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės””,– pasakojo idėjos autorius ir prodiuseris Tadas Daujotas.

„Kiekvieną kartą, pamačius filmą ar perskaičius knygą apie Holokaustą, mane apimdavo siaubas ir neviltis, tačiau niekada nemaniau, kad šia tema kada nors reikės kurti“ , – prisiminė kompozitorius Jievaras Jasinskis.

Vis dėlto pernai jo darbo kambaryje gimė „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės”.

„Dabar, kai po premjeros praėjo beveik metai, o panašūs baisumai prasidėjo mūsų brolių ukrainiečių žemėje, šis kūrinys įgauna dar gilesnę prasmę “, – tvirtino kompozitorius.

„Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės” – tai muzikinė kelionė, kurią sudaro 15 dalių. Ekrane rodomi vaizdai bei tekstai padės labiau įsijausti į šį dramatišką kūrinį.

Prieš suskambant pirmiesiems „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” akordams, Holokausto aukas Zapyškyje pagerbs Kauno rajono meras Valerijus Makūnas bei Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas. Renginio metu gros smuiko ir bajano virtuozai iš Ukrainos „YeS Duet”, kurie atliks kūrinį iš garsaus kino filmo „Šindlerio sąrašas”.

Geri lietuvių kaimynai

Žydai Zapyškyje pradėjo kurtis XVI amžiaus antroje pusėje. Greta Nemuno ir svarbių transporto kelių esantis miestelis buvo palankus žydams užsiimti prekyba ir amatais.

1923 m. iš 589 Zapyškio miestelio gyventojų 293 buvo žydai. Bendruomenės visuomeninio kultūrinio gyvenimo centru buvo Zapyškio sinagoga. Nuo 1926 m. miestelyje veikė žydų pradinė mokykla ir Bal-Machšoveso kultūros draugija–biblioteka.

Tvirtinama, kad Zapyškio žydai buvo geri kaimynai ir lojalūs Lietuvos piliečiai, prieš pamokas jų vaikai mokykloje giedodavo „Tautišką giesmę“.

Sunaikino visą bendruomenę

1941 m. vokiečiams užėmus Zapyškio valsčių, čia susikūręs lietuvių baltaraiščių būrys prieš miestelio žydus nesigriebė savavališkų išpuolių, tačiau vokiečių ir jų talkininkų inicijuoto antižydiško smurto propaganda tokius veiksmus skatino nuo pat okupacijos pradžios.

Pagrindinė Zapyškio žydų ir iš Šakių apskrities atgabentų žydžių moterų žudynių akcija vykdyta rugsėjo 4 d. 15–16 val. po vidurdienio vakariniame miestelio pakraštyje netoli senosios Zapyškio bažnyčios. Vykdant žudynes nuo Nemuno pusės pastatyta sargyba, uždarytas Kauno–Šakių kelias. Miestelio gyventojams uždrausta išeiti iš namų.

Kareiviai ir vietiniai baltaraiščiai žydus iš sinagogos per miestelį varė dviem kolonomis pusiau išrengtus, pirma – vyrus, po to – moteris ir vaikus. Šaudė iš Kauno ir Vilkijos atvykę žudikai. Kai prie duobės atvarytos moterys pamatė sušaudytus vyrus, jos klykdamos bloškėsi atgal: kareiviai ir vietiniai pagalbininkai, susikibę rankomis į grandinę, moteris ir vaikus gyvus nustūmė į duobę, kur jie ir buvo sušaudyti. Pagal Lietuvos generalinės srities saugumo vado Karlo Jägerio raportą, Zapyškyje buvo sušaudyti 178 žydai: 47 vyrai, 118 moterų ir 13 vaikų. Į šių žudynių aukų skaičių patenka ir 38 žydai iš Šakių apskrities.

Iki 1941 m. spalio mėn. Kauno apskrityje žydų nebeliko. Remiantis K. Jägerio 1941 m. gruodžio 1 d. ataskaita, Kauno apskrityje liepos–rugpjūčio mėn. buvo nužudyta 4211 žydų. Manoma, kad keletui žydų pavyko pabėgti ir pasislėpti pas kaimo gyventojus.

***

Po Europos žydų dienoms skirto „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” koncerto Zapyškyje, rugsėjo 7 dieną kūrinys bus atliktas Alytaus kultūros centre, o rugsėjo 8 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje. Daugiau informacijos apie projektą www.simfonija.eu

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Neprisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos